Filtry wodne- sposób na krystalicznie czystą wodę w Twoim domu

by Beata on 21 listopada 2010

 

Każdy z nas chciałby żyć zdrowo. Staramy się kupować ekologiczne produkty, jeść zdrową żywność i pić krystalicznie czystą wodę. Jednak woda, która płynie w naszych kranach nie jest wolna od niebezpiecznych substancji zanieczyszczających a jej jakość i smak często pozostawia wiele do życzenia. Filtry do uzdatniania wody, to najlepsze i najzdrowsze rozwiązania problemów, zarówno z wodą pitną i tą używaną do innych celów w domach.

Woda z kranu czy woda mineralna

Niepokój o jakość i bezpieczeństwo wody bieżącej, zapoczątkował wzrost sprzedaży wody mineralnej. Jednak stosowanie wody mineralnej zamiast wody bieżącej nie jest idealnym rozwiązaniem. Po pierwsze, woda mineralna jest stosunkowo droga, więc nie będziemy jej używać do mycia czy prania. Poza tym jak wykazują ostatnie badania, bardzo często zawartość butelki sprzedawanej jako woda mineralna, może nawet znacznie różnić się od składu opisanego na etykiecie. Zwłaszcza kupując niemarkowa wodę mineralną, nie mamy pewności czy producent nie sprzedaje przefiltrowanej wody bieżącej, jako wodę mineralną. Odpowiedzią na ten problem są coraz częściej stosowane w domach filtry wodne. Zanim jednak zdecydujemy się na ich zakup, warto zapoznać się z paroma faktami, aby wybrać model jak najlepiej dostosowany do naszych potrzeb.

Rodzaje filtrów wodnych
Filtry wodne możemy podzielić na dwie grupy ze względu na ich sposób działania i na miejsce ich zamontowania.

Miejsce montażu

 

  • Filtry mogą być zamontowane za wodomierzem lub za zbiornikiem hydroforowym, wtedy filtrują całą zimną wodę dochodzącą do mieszkania.
  • Urządzenia filtrujące może też być usytuowane jak najbliżej zaworu. Tak umiejscowione są filtry nakranowe, przeznaczone do filtracji tylko wody pitnej. Na rynku znajdziemy też filtry przeznaczone do zamontowania przy zaworze pralkowym, czy przed słuchawką prysznicową
  • Istnieją również filtry, które nie wymagają montażu. Filtry dzbankowe to najprostszy sposób, aby uzdatnić  wodę. Tego typu filtry pomimo pozornej prostoty działania, dają zaskakująco dobry efekt.

Znamy kilka metod filtracji wody. Różnią się one stopniem skuteczności i kosztami.

Metody filtracji wody

  • Filtry węglowe zawierające aktywny węgiel, usuwają z wody chlor, związki chloro pochodne i organiczne. Na rynku dostępne są w dwóch rodzajach:- plastikowej obudowy z węglem aktywowanym w postaci granulatu działające na zasadzie przepływu liniowego lub wkładu zbudowanego z brykietu działającego powierzchniowo. Węgiel aktywowany adsorbuje z wody około 99% chloru, 97 – 98 % zanieczyszczeń chloro pochodnych.
  • Filtry UV zabijają większość bakterii i wirusów w wodzie, jednak nie usuwają zanieczyszczeń chemicznych z wody.
  • Filtry zmiękczające wodę.. Sole wapnia i magnezu zawarte w twardej wodzie mogą wywoływać podrażnienia skóry i zostawiać brzydkie plamy i osady na urządzeniach w łazience i kuchni. Filtry zmiękczające suwają z wody kationy wapnia i magnezu, czyli kamień. Wypełnia się je granulatem jonowymiennym. Jego działanie polega na wymianie jonów wapnia i magnezu na jony sodu.
  • Odwrócona osmoza Tę ciekawą metodę uznaje się za najbardziej skuteczną w pozyskiwaniu naprawdę krystalicznie czystej wody.
    Przy pomocy tej metody produkuje się wodę gruntownie oczyszczoną z wszystkich substancji, niestety pozbawioną minerałów. Dlatego konieczne jest dodatkowe montowanie filtrów mineralizujących wodę.

Dlaczego filtry wodne?

Tak więc stosując filtry wodne, mamy pewność, że nasza woda będzie bezpieczniejsza i nieporównywalnie czystsza niż niepoddana żadnej obróbce, woda prosto z kranu. Przefiltrowana woda jest poza tym często smaczniejsza i wielokrotnie tańsza niż woda mineralna. Filtry do wody, usuwają najniebezpieczniejsze substancje zanieczyszczające wodę, lepiej niż jakakolwiek inna metoda. Poza tym są zaprojektowane, tak by pracować z wodą wodociągową. Większość filtrów potrzebuje do działania energii elektrycznej. Używając filtrów wodnych należy liczyć się z koniecznością wymiany wkładów w filtrach. Wkłady te jednak są niedrogie. Gdy uświadomimy sobie fakt, że wkłady wymieniamy z reguły raz na pół roku, koszty uzyskania czystej, bezpiecznej wody, są naprawdę niewielkie.

Jeden z serii artykułów, które na przełomie 2010-1012 ukazały się na portalach Grupy e-budownictwo.