Ogród kwitnący nawet jesienią

by Beata on 22 listopada 2010

Za oknami panoszy się już bura jesień, przymrozki ścinają liście i kwiaty. Ale w naszych ogrodach wciąż jeszcze może być kolorowo. Zestaw roślin, których pora kwitnienia przypada na jesień, jest większy niż nam się wydaje. Niektóre rośliny znoszą nawet temperaturę -2 -4 stopnie C. Warto więc zaopatrzyć się w nie, by ogród mógł nas cieszyć jak najdłużej.

Jesienne kwiaty

Trudno w to uwierzyć, ale dużo jest roślin, którym umiarkowany chłód wręcz odpowiada.

W niskiej temperaturze dobrze czują się nasze stare, dobre bratki. Jeśli posadzimy je jesienią nie dość, że będą jeszcze długo kwitły to powtórzą kwitnienie również wiosną. Jesienią rozpoczyna się sezon kwitnienia ciemierników. Kupując je, zwróćmy uwagę na to, by kupować okazy pochodzące z uprawy gruntowej, te ze szklarni mogą być mało odporne na chłód. Nie zapominajmy też o najbardziej jesiennych z kwiatów, czyli o chryzantemach. Warto pamiętać, że niektóre odmiany są bardziej niż inne odporne na chłód. Kupując je spytajmy o to sprzedawcę. Chryzantemy oferowane obecnie w sprzedaży to kwiaty o różnorodnym pokroju, barwach i kształtach. Od wysokich krzewów o pełnych kwiatach do maleńkich krzewinek przypominających stokrotki. Jeśli obawiamy się, że nasze chryzantemy mogą źle znosić chłód, zasądźmy je w doniczkach i postawmy przy ścianie domu. W tym miejscu łatwiej zniosą różnice temperatury pomiędzy dniem i nocą. Kwitnienie jesienią zaczynają też wrzosy i wrzośce. Te drugie nie są wprawdzie odporne na mróz, ale ich kwiaty zasychają zachowując kolor. Mogą więc zdobić ogród jeszcze przez wiele zimowych miesięcy.

Barwne liście i owoce

Jesień to prawdziwe szaleństwo barwnych liści. Ciekawostką kilku ostatnich sezonów są ozdobne kapusty. Występują w odmianach od czerwonej po fioletową i pysznią się w jesiennym ogrodzie tworząc rozłożyste rozety. Dobrym uzupełnieniem kompozycji kwiatowych są piękne srebrne starce i kocanki. Podobnie jak wrzośce nie przetrwają mrozów, ale zasychając pozostaną ozdobą zimowego ogrodu. Grządki możemy ożywić czerwonymi owocami irgi lub żółtymi rokitnika. Jeśli zadbamy latem o wyhodowanie dyni ozdobnej, jesienią będziemy mogli cieszyć się jej barwnymi i wielokształtnymi owocami, które możemy wykorzystać również do dekoracji domu i tarasu. Pnączem wartym polecenia, choć ostatnio trochę zapomnianym jest winobluszcz, cudownie pyszniący się purpurowymi jesiennymi liśćmi. Nie zapominajmy o żółto kwitnących jeżówkach i rudbekiach ich kwiaty zastąpią nam słońce nawet pochmurne dni.

Musimy się pogodzić z tym, że wiele roślin sezonowych zginie, ale pamiętając przez cały sezon o tym, że nadejdzie jesień warto wybierać rośliny, które pięknie wyglądają o każdej porze roku.

Seria artykułów zrealizowanych na zlecenie wydawnictwa Login Media