Sól gorzka-pospolity minerał o nieocenionym działaniu dla skóry

by Beata on 22 listopada 2010


Nie sposób przecenić korzyści płynących z zastosowania tego zwykłego minerału. Siarczan magnezu nazywany potocznie solą gorzką jest popularnym dodatkiem do kąpieli. Pomaga złagodzić stres, zmniejsza bóle pleców o różnej etiologii oraz zmiękcza skórę. Sól gorzką uzyskuje się po odparowaniu wody mineralnej lub morskiej. Sól gorzką możemy stosować w domowej pielęgnacji ciała.

Oczyszcza organizmu z toksyn

Do niedawna sól gorzka polecana była na wiosnę jako środek oczyszczający organizm z toksyn, które jak uważano gromadzą się przez zimę w organizmie. Niektórzy do dziś stosują 1-2 łyżeczki soli gorzkiej rozpuszczonej w wodzie, jako środek przeciw zaparciom.

Zewnętrzne stosowanie soli gorzkiej jest całkowicie bezpieczne i daje niezwykłe wręcz efekty. Kąpiele z solą gorzką zmiękczają skórę.

Oczyszcza pory

Łyżeczkę gorzkiej soli należy rozpuścić w ½ szklanki ciepłej wody i przecierać tym roztworem skórę. Powoduje to usunięcie zaskórników, oczyszcza otwarte pory i odświeża skórę.

Łagodzi bóle mięśni Roztwór soli gorzkiej wchłania z naszego organizmu wodę a wraz nią kwas mlekowy nagromadzony w tkankach i wywołujący ból. Taka kąpiel pomaga obkurczyć się obrzękłym tkankom daje odprężenie i uspokaja. By ją przygotować  należy dodać1-2 filiżanki soli gorzkiej do gorącej wody w wannie

Zmiękcza skórę Wmasowuj garściami sól gorzką podczas kąpieli. Masaż spowoduje złuszczenie martwego naskórka i sprawi, że skóra będzie gładsza i odświeżona.

Leczy skręcenia i stłuczenia Wystarczy dodać 2 filiżanki soli gorzkiej do ciepłej, miejscowej kąpieli, by zmniejszyć obrzęk towarzyszący skręceniom i stłuczeniom.

Wspaniała kąpiel dla stóp

Jest to domy przepis na piękne stopy, z zastosowaniem gorzkiej soli, stosowany przez nasze babki.

Przygotowując kąpiel dla stóp wymieszaj w dużej miednicy:
2 filiżanki soli gorzkiej
1 filiżankę soli z Morza Martwego
1 łyżeczkę oliwy z oliwek
½ łyżeczki olejku mięty pieprzowej
2 łyżeczki mąki owsianej
Potrzebna będzie nam też mocno ciepła lub wręcz gorąca woda.

W tak przygotowanym roztworze należy moczyć stopy, aż woda stanie się chłodna. Zmiękczony w ten sposób martwy naskórek łatwo usuniemy przy pomocy pumeksu kosmetycznego. Następnie należy opłukać stopy w zimnej wodzie i dokładnie je osuszyć. Suche stopy smarujemy tłustym kremem lub jak mówi stary przepis wazeliną. Na posmarowane stopy nakładamy skarpetki uważając by nie schłodzić ich w międzyczasie. Dla wzmocnienia efektu można przespać noc w skarpetach. Zabieg ten można powtarzać wielokrotnie.

Nie trzeba wydawać dużych pieniędzy na drogie kosmetyki czasem warto sięgnąć po stare sprawdzone sposoby naszych babć.

Seria artykułów zrealizowanych na zlecenie portalu e-lazienki.pl