W królestwie cienia

by Beata on 22 listopada 2010

W królestwie cienia, tam gdzie docierają tylko przebłyski światła, w miejscach, w których trudno żyć innym roślinom, w wilgotnych i ciemnych kątach ogrodów, pod drzewami i krzewami, rosną jedne z piękniejszych roślin liściastych –Funkie.

Wielu miłośników ogrodów przyznaje, że funkie to ich ulubione rośliny cieniolubne.

Popularność tej niezwykłej byliny sprawia, że w sprzedaży znajdziemy liczne jej odmiany. Najciekawsze z nich, są wynikiem wieloletniej pracy hodowców głownie ze Stanów Zjednoczonych oraz techniki rozmnażania tkankowego. Niektórzy twierdza, że obecnie w sprzedaży znaleźć można ponad tysiąc odmian funkii. Skąd ta ogromna popularność byliny, która wytwarza na przełomie lipca i sierpnia, mało efektowne, białobłękitne kwiaty? Głównym atutem funkii są ich duże podłużnie żyłkowane, często pstre liście. Ich kępy dorastają do 80cm wysokości i dochodzą do 1m rozpiętości.

Od szerokich i krótkich liści „Hosta elegant” do drobnych i delikatnych listków odmiany „Hosta Tumb Nail”-liście funkii są bardzo zróżnicowane. Niektóre z nich są długie jak lancety a inne sercowate. Różnią się nie tylko wielkością i kolorem, ale również pofałdowaniem i żyłkowaniem liści. Uprawa w pojemnikach podkreśla ich urodę, pokrój i rysunek liści.

Stanowisko i wymagania różnych odmian Funkii

Funkie naprawdę pięknie rosną w rozproszonym cieniu, pod krzewami lub drzewami, w chłodnej, kompostowej i stale lekko wilgotnej ziemi. Ich tolerancja na światło zmienia się w zależności od odmiany, ale generalnie jest niska. Posadzone w pełnym słońcu egzemplarze są dużo mniejsze od swych krewniaków rosnących w cieniu. Zdarzają się też poparzenia liści funkii wystawionych na bezpośrednią ekspozycję słoneczną. Chociaż pstro wybarwiona odmiana „Hosta August Moon” ma intensywniejsze wybarwionie liście, jeśli na krótko wystawimy ją na słońce. Najbardziej wrażliwe na światło są odmiany o niebieskawym wybarwieniu liści np. „Hosta Halcyon” czy „Hosta Blue Wedgwood”. Pstro niebieskawe wybarwienie liści odmiany „June” jest bardziej intensywne przy umiarkowanym nasłonecznieniu, ale subtelniejsze i ładniejsze liście mają rosnąc w cieniu. Generalnie egzemplarze rosnące w wilgotnych i ocienionych miejscach wytwarzają bujne pióropusze liści kosztem drobniejszych kwiatów.  Jest tylko kilka odmian uprawianych dla ich ciemnopurpurowych kwiatów, są to karłowe „Ginko Craig” i „Golden Tiara”.

Uprawa w pojemnikach

Do niedawna rzadko traktowano funkie jako rośliny nadające się do uprawy w pojemnikach. Okazało się jednak, że życie w pojemnikach funkiom po prostu służy. Funkie o dekoracyjnych, łukowato wygiętych w dół liściach świetnie wyglądają w ozdobnych i prostych doniczkach. Są doskonałą dekoracją bram i wejść do domów. Najlepiej prezentują się, gdy w pojemniku rośnie tylko jedna odmiana funkii, ale dosadzenie bluszczu czy innej rośliny zwisającej wpływa korzystnie na kompozycję pojemnika.

Jeden z serii artykułów napisanych i sprzedanych wydawnictwu Login Media w 2010 r.