Młodzi Polacy wolą obstawiać zakłady w Internecie

by Beata on 20 grudnia 2010

Obroty firm bukmacherskich spadają, tendencja ta utrzymuje się już od 2007 roku. Powodem takiego stanu rzeczy jest niewątpliwie zamieszanie wokół aspektów prawnych dotyczących legalności zakładów. Wpływ na to zjawisko ma również rosnąca, zwłaszcza wśród młodych graczy, popularność zakładów internetowych.

Polskie prawo zakazuje hazardu w sieci, podczas gdy w UE jest on dozwolony.

Polacy coraz częściej korzystają z oferty firm internetowych, mimo że polskie prawo tego zakazuje. Powodem może być oczywiście poczucie anonimowości w Internecie, połączone ze świadomością bezkarności sieciowych graczy. Zakaz ten, jest bowiem klasycznym przykładem martwego prawa, przy całkowitym braku możliwości wyegzekwowania go Również zagraniczni przedsiębiorcy wprowadzając coraz liczniejsze polskojęzyczne serwisy, udowadniają, że niewiele ich obchodzi polskie zamieszanie wokół legalizacji gier i zakładów w Internecie, tym bardziej, że w UE ten rodzaj hazardu jest całkowicie legalny. Młodzi Polacy oswojeni z dobrodziejstwami Internetu są coraz bardziej zafascynowani możliwościami, jakie im on stwarza, i to bez konieczności wychodzenia z domu. Zjawisko „przyklejenia” młodego pokolenia do komputera jest moim zdaniem głównym powodem częstszego wybierania zakładów online, które są po prostu wygodniejsze. Należy również zwrócić uwagę na jego psychologiczny aspekt. Zakłady w Internecie przez swą niejasną legalność zyskują posmak zakazanego owocu, przez co stają się dla młodych jeszcze bardziej interesujące.

Hazard i pieniądze

Co roku Polacy wydają na zakłady w Internecie około 800mil zł. Jest to niemała suma, która oznacza również, że legalizacja tej działalności mogłaby przynieść budżetowi państwa nawet 260 mil zł dodatkowych wpływów. W czasach kryzysu są to pieniądze nie do pogardzenia. Tam gdzie w grę wchodzą pieniądze inne argumenty często cichną. Nic więc dziwnego, że ci sami politycy, którzy chcieli całkowitej delegalizacji hazardu internetowego dziś spierają się już tylko o unormowania prawne dotyczące legalizacji tej branży. Można tu mówić o zmianie poglądów i dwulicowości polityków lub o racjonalnym myśleniu.

Dalszy brak unormowań prawnych dotyczących zakładów w Internecie poszerza jedynie ilość firm działających w szarej strefie nie przynosząc budżetowi naszego kraju żadnych zysków. Polscy gracze będą korzystać z usług zagranicznych przedsiębiorców a wpływy z podatków zasilą budżety innych krajów. Zakazami i nakazami nie zlikwiduje się hazardu, który istnieje od zarania dziejów i istnieć będzie.

Zakłady w Internecie nasycenie tekstu frazą 1-3%

Tekst pozycjonujący napisany na zlecenie agencji reklamowej BMB