Kąpiele lecznicze

by Beata on 13 stycznia 2011

Kąpiele lecznicze- odnowa biologiczna w zaciszu domowym.

Od starożytności stosowano różnego rodzaju kąpiele jako środek leczniczy. Ciepła woda odpręża, delikatnie masuje zmęczone mięśnie, pobudza krążenie krwi oraz pomaga usunąć z organizmu kwas mlekowy i inne szkodliwe produkty przemiany materii. Kąpiel może naprawdę pomóc, zwłaszcza, jeśli wiemy, czego dolać lub dosypać do wody…

Hydroterapia kontrastowa

Jednym z przykładów leczniczego zastosowania kąpieli jest, tzw. hydroterapia kontrastowa. Polega ona na stosowaniu kąpieli w gorącej i zimnej wodzie. Wpływ ciepłej i zimnej wody na nasz organizm powoduje, że nasze naczynia krwionośne naprzemian rozszerzają się i kurczą. Zabieg ten wydatnie poprawia krążenie krwi, pobudza organy wewnętrzne do działania oraz poprawia trawienie. Entuzjaści tej metody widzą w niej sposób na wzmocnienie odporności organizmu. Niektórzy uważają, że wspomaga on odchudzanie. Tę naturalną metodę leczniczą możemy bez trudu zastosować we własnej łazience, polewając się na przemian strumieniem ciepłej i zimnej wody. Zabieg ten powtarzamy kilkukrotnie. Zaczynajmy zawsze od strumienia ciepłej wody a kończmy na wodzie zimnej.

Rozluźniająca kąpiel

Zamiast środków farmakologicznych lepiej stosować naturalne metody leczenia. Jeśli czujemy się zmęczeni i zestresowani, pomóżmy organizmowi odprężyć się i zrelaksować. W tym celu przygotujmy sobie gorącą kąpiel ziołową.

Do wanny wlewamy gorącą wodę i dodajemy do niej ½ szklanki soli gorzkiej lub morskiej, trzy krople olejku ylang-ylang, pięć kropel olejku z lawendy i dwie krople z bergamotki. Przygotowanie takiej kąpieli nie jest kłopotliwe ani czasochłonne, a z pewnością sprawi nam ona wielką przyjemność. Zamiast olejków możemy użyć naparu z suszonych ziół, który należy wlać do wanny. Możemy użyć do naparu kozłka lekarskiego, rumianku lub lawendy Zioła te działają uspakajająco i rozluźniająco, pomagają lepiej radzić sobie z lękiem i niepokojem.

Kąpiel lekarstwem na oparzenia słoneczne.

W przypadku, gdy przesadzimy ze słońcem,ulgę przyniesie nam kąpiel z dodatkiem mąki owsianej. Tym razem przygotowujemy letnią kąpiel, do której dodajemy kilka łyżek mąki owsianej. Jeśli nie mamy w domu mąki owsianej, możemy zamiast niej użyć płatków owsianych zawiniętych w płócienny woreczek. Również ocet winny przynosi ulgę w przypadku podrażnień skóry i poparzeń słonecznych. Dwie szklanki octu winnego dodane do chłodnej kąpieli przyniosą ulgę dla skóry.

Artykuł opublikowany na stronie http://www.e-lazienki.pl/a/782,kapiele-lecznicze