Słyszeć w zgodzie z naturą

by Beata on 13 stycznia 2011

Co dziesiąty człowiek na świecie cierpi z powodu wad słuchu. Jest to bardzo uciążliwa dolegliwość powodująca zaburzenia w komunikacji międzyludzkiej. Anatomia człowieka oparta jest na symetrii:

dwie ręce, dwie nogi, dwoje oczu i uszu. Tak zbudowany jest człowiek zgodnie z naturą.

W przypadku występowania problemów ze słyszeniem, najkorzystniej z punktu widzenia pacjenta byłoby umożliwić mu słyszenie w zgodzie z naturą a więc słyszenie dwojgiem uszu.

Dlaczego więc, przy obustronnym uszkodzeniu słuchu zadowalamy się tylko jednym aparatem mimo, że jest to rozwiązanie mniej korzystne dla pacjentów ?

Niestety w naszym kraju podyktowane jest to względami ekonomicznymi, które wciąż jeszcze przeważają nad medycznymi.

Zrozumiałość mowy jest dużo lepsza, gdy słyszymy przy pomocy dwóch aparatów, ponieważ słyszymy w sposób zbliżony do naturalnego – dwojgiem zdrowych uszu. Co do słuszności takiego rozwiązania nie trzeba nikogo przekonywać, ponieważ nie bez przyczyny rodzimy się z dwojgiem uszu. Badania naukowe dowodzą, że słyszenie stereofoniczne polepsza zdolność tłumienia dźwięków tła i szumów otoczenia, poprawiając tym samym rozumienie mowy. Nasza codzienna praktyka pozwala nam stwierdzić, że osoby z niedosłuchem obuusznym, noszące jeden aparat nie odczuwają pełnego komfortu rozumienia mowy.

Umiejętność właściwej lokalizacji źródła dźwięku zależy od prawidłowego działania dwojga uszu.

Ucho znajdujące się bliżej źródła dźwięku wychwytuje go odrobinę wcześniej, stąd informacja o stronie, z której ten dźwięk do nas dobiega. Aparat noszony tylko np. w prawym uchu może doprowadzić do sytuacji, że pacjent będzie rejestrował źródła dźwięku tylko z prawej strony, co może być istotne np. dla bezpieczeństwa na ulicy

Dźwięk z dwóch aparatów sumuje się, stąd w dwóch aparatach będziemy słyszeli lepiej i wyraźniej niż w jednym, nawet bardzo głośno nastawionym.

Aparat słuchowy dzięki rozwojowi techniki medycznej staje się coraz doskonalszy. Podobnie jak

przy pomocy jednego szkła w okularach nie możemy widzieć normalnie, tak samo przy pomocy jednego aparatu nie usłyszymy całej złożoności dźwięków świata, który nas otacza. Biorąc pod uwagę stan wiedzy medycznej rozwój techniki oraz korzystając z wieloletniej pracy z pacjentami zmagającymi się z niedosłuchami, dochodzimy do wniosku, że przy występowaniu obustronnego niedosłuchu najkorzystniejsze z punktu widzenia pacjenta jest protezowanie binauralne (obuuszne).

Tylko w niewielu przypadkach u takich pacjentów występują przeciwwskazania medyczne. Cyfrowe aparaty słuchowe najnowszej generacji przywracają osobom niedosłyszącym radość obcowania z bogactwem i różnorodnością świata dźwięków. Również estetyka aparatów jest nieporównywalnie

wyższa niż kiedyś. Aparaty są coraz mniejsze i ładniejsze w różnorodnych kolorach.

Mamy nadzieję, że ich używanie stanie się niedługo tak samo powszechne, jak noszenie okularów.

Pozwólcie sobie Państwo pomóc. Nasi protetycy służą fachową radą i pomocą.

Tekst i zamysł ulotki opracowanej dla firmy Marke-Med na użytek promocji protezowania obuusznego. Akcja przeprowadzona w 2006 r