Brytyjsko indyjski klimat

by Beata on 4 kwietnia 2011

Coraz częściej doceniamy przyjemność, jaką daje nam codzienne obcowanie z pięknymi przedmiotami. Odchodzimy, więc od „wyposażania mieszkań” na rzecz aranżowania własnej przestrzeni życiowej. Zaczynamy cenić indywidualnych charakter wnętrza. Budujemy charakterystyczny tylko dla nas, naszych zainteresowań i gustu klimat domu, w którym żyjemy. Gromadzimy unikalne meble, obrazy, kwiaty, dodatki. Szukamy inspiracji w sztuce i kulturze świata.

Meble kolonialne

Na fali fascynacji wschodem, jego kulturą i stylistyką, narodziła się moda na meble kolonialne i te zainspirowane sztuką Indii. Ogarnęła ona zachodni świat a teraz dociera i do Polski. Nic dziwnego, bo meble te, to prawdziwe arcydzieła sztuki wnętrzarskiej, stanowiące niezwykłe połączenie egzotycznych szlachetnych gatunków drewna; palisandru, mahoniu, venge czy drewna tekowego i hebanu z naturalnymi materiałami takimi jak rattan, trawa morska, wiklina, sznurek czy trzcina.

Brytyjsko- indyjskie korzenie

Styl kolonialny przywędrował do Indii wraz z brytyjskimi kolonistami, którzy początkowo przywozili do Indii meble ze starego kraju, natomiast z czasem zaczęli je zamawiać u miejscowych rzemieślnikowi. Stąd wschodnia ornamentyka łączy się w nich z designem rodem z Brytanii w sposób naturalny i fascynujący zarazem.

Ich rodowód sprawia, że są one piękne w swej prostocie a jednocześnie ozdobne i gotycko masywne. Interesujące jest, że doskonale komponują się z nowoczesnym wzornictwem. Można więc, łączyć je z powodzeniem, zarówno z typowymi seryjnie produkowanymi meblami, jak i z antykami czy meblami rustykalnymi. Ciekawie też wyglądają połączone z nowoczesną rzeźbą czy prostotą artystycznego szkła.

Nowoczesny wzornictwo

Są źródłem inspiracji, po które chętnie sięgają współcześni architekci wnętrz, szukający świeżych rozwiązań designerskich. Nowoczesne wręcz futurystyczne wzornictwo w połączeniu z perfekcją wykończenia i szlachetnym materiałem, z którego są wykonane, tworzą w konsekwencji „meble z dusza”.

Meble do każdego wnętrza

Meble kolonialne, ze względu na masywność, zdecydowanie lepiej prezentują się na większych przestrzeniach podmiejskich rezydencji, ale sprawdzają się i w małych wnętrzach, gdzie jeden mebel może stać się ciekawym punktem centralnym dla reszty kompozycji. W każde małe czy duże wnętrze, wprowadzą klimat orientalnej egzotyki.Ich bogata kolorystyka odzwierciedla tropikalną bujność natury, dlatego idealnie łączą się one z motywami roślinnymi i zwierzęcymi.

Kultura i sztuka wschodu fascynuje nas przez swą egzotykę, chętnie sięgamy wiec po indyjską kuchnię czy literaturę. Coraz więcej jest ludzi, którzy decydują się wprowadzać indyjsko-brytyjskie klimaty do swoich domów i sypialni.

Meble te w przeciwieństwie do typowych seryjnych produkcji są praktyczne, funkcjonalne i bardzo komfortowe. Ceny tych mebli są nieco wyższe od innych ogólnie dostępnych w sklepach z wyposażeniem wnętrz. Powodem jest ich niszowy charakter i dużo wyższa jakość materiałów, z których są wykonane oraz perfekcyjne wręcz wykończenie. Meble kolonialne są bardzo często dziełem rąk indyjskich rzemieślników.

wpis na blog firmowy Wobeline.pl