Całkowite wyleczenie depresji przez detoksykację? Czy to naprawdę możliwe?

by Beata on 8 czerwca 2011

Niektórzy chorzy twierdzą, że cierpienia w ciężkiej fazie depresji są tak ogromne, że trudno je porównywać do jakiegokolwiek fizycznego bólu.  Z badań wynika, że problem ten dotyczy aż 10% dorosłych Polaków.  Według Światowej Organizacji Zdrowia, za dziesięć lat depresja stanie się drugim, po chorobach układu krążenia, najczęstszym problemem zdrowotnym na świecie. Zaczyna się zwykle od zwykłego przygnębienia, a może skończyć nawet samobójstwem. Dla chorych na depresję pojawiła się właśnie nowa nadzieja na całkowite wyleczenie.

Współczesna medycyna traktuje organizm ludzki, jak mechanizm składający się z niezależnych i działających bez istotnego wpływu na siebie układów, przez co wydaje się nie dostrzegać lub wręcz lekceważyć związek pomiędzy układem wegetatywnym i nerwowym. Jest to założenie nie tylko błędne, ale i szkodliwe. Niedawno wykryte przyczyny zaburzeń psychicznych w tym depresji zdają się o tym świadczyć dobitnie.

Objawy depresji

Widocznym objawem depresji nie zawsze jest smutek czy długotrwałe przygnębienie często są to niczym niewyjaśnione zmiany nastroju czy napady melancholii. U niektórych chorych przejawia się ona w postaci rozdrażnienia, w bardzo wielu przypadkach w postaci podejrzliwości i mani prześladowczej, jeszcze u innych w postaci notorycznego zmęczenia i ogólnego braku radości życia. Lekarze wymieniają wśród rodzajów depresji – depresje somatyczne, których objawem jest nieprawidłowa praca żołądka, stawów, jelit i innych organów.
Przyczyny występowania depresji

Powszechnie przyjmuje się dziś za przyczynę występowania depresji zaburzenia w ilości i funkcjach neuroprzekaźników, czyli substancji, których zadaniem jest przesyłanie impulsów nerwowych, pomiędzy komórkami mózgu i resztą układu nerwowego. Wśród wielu substancji będących neuroprzekaźnikami, za kluczowe dla wystąpienia depresji uważa się serotoninę i dopaminę. Okazuje się, że to właśnie jelita są producentem aż 70% całej serotoniny produkowanej przez człowieka i innych neuroprzekaźników. Jak widać zaburzenia w pracy jelit mogą więc wywołać stany depresyjne i inne schorzenia psychiczne.

Starożytna medycyna chińska wskazuje na jelita jako na źródło depresji

Jelita są jednym z najważniejszych organów wewnętrznych i jak okazuje się, ich właściwa praca ma wpływ na zdrowie całego organizmu ludzkiego, ale czy wiecie, że;

  • Już starożytna medycyna chińska opisuje obieg płuca jelita, jako nośnik emocji depresyjnych.
  • We współczesnych podręcznikach psychiatrii znajdujemy informacje dotyczące licznych zaparć odnotowywanych u osób cierpiących na depresję.
  • Podkreślają one niszczący wpływ złych emocji na stan naszej psychiki, nie wspominając jednak o toksynach emocjonalnych, które są podstawowymi truciznami dla układu nerwowego. Sami dostrzegamy jak bardzo układ pokarmowy i nasze jelita są podatne na stresy, blokady emocjonalne i inne emocje wywierające negatywny wpływ.
  • Istnieje też teoria, mówiąca o toksycznej roli glutenu, odkładającego się w układzie nerwowym. Wskazuje ona na jego znaczącą rolę w mechanizmie powstawania niektórych chorób psychicznych, np takich jak autyzm.
  • Najnowsze odkrycia naukowe mówią, że toksynami, wpływającymi na zakłócenia w pracy układu nerwowego, mogą być również obce białka pochodzenia zwierzęcego, roślinnego i mikrobiologicznego, których nasz organizm nie potrafi wydalić ani zneutralizować, postrzega je, więc jako wrogie.

Całkowite wyleczenie depresji przez detoksykację? Czy to możliwe?

Powszechnie w leczeniu stanów depresyjnych stosuje się antydepresanty działające w ten sam sposób, co serotonina. Jednak jak w większości chorób i również w przypadku depresji stosuje się jedynie leczenie objawowe. Środki antydepresyjne pomagają w przezwyciężeniu bardzo nieprzyjemnego okresu uaktywnienia tego schorzenia, które ma przebieg cykliczny. Nie jest jednak możliwe całkowite wyleczenie pacjentów przy pomocy litu czy antydepresantów.

Ostatnio w parsie i Internecie pojawiły się jednak absolutnie sensacyjne doniesienia o nowatorskich metodach leczenia depresji, przy pomocy medycyny detoksykacyjnej. Jej zwolennicy twierdzą, że można nawet całkowicie i trwale tym sposobem wyleczyć chorobę, poprzez wyeliminowanie z organizmu toksyny, które biorą udział w powstaniu tego schorzenia. Detoksykacja, jak donosi prasa powoduje nie tylko całkowite usunięcie objawów depresji, ale poprzez usunięcie zaburzeń w metabolizmie neuroprzekaźników jest sposobem na trwałe i całkowite wyleczenie się z tej choroby. Jednak by rozpocząć właściwe leczenie należy najpierw znaleźć winowajcę- trucizny, złogi i inne obciążenia, jakie nagromadziły się przez lata w naszym organizmie.

Podsumowanie

O kluczowym znaczeniu fizjologicznej mikroflory jelitowej dla prawidłowej pracy organizmu człowieka mówi się ostatnio coraz częściej. W ostatnich latach pojawiły się jednak sensacyjne prace wiążące zmiany w mikroflorze jelitowej z objawami psychicznymi a nawet neurologicznymi u dzieci i dorosłych. Okazuje się, że przyczyną wielu chorób w tym też depresji, mogą być toksyczne substancje, wirusy, bakterie czy grzyby lub obce białka. Medycyna detoksykacyjne jest w tych przypadkach niezwykle skuteczna. Jednak by rozpocząć właściwe leczenie konieczne jest poznanie przyczyn choroby

Jeden z cyklu artykułów opracowanych i napisanych dla wydawnictwa Revitum marzec 2011