O wielkanocy zupełnie inaczej

by Beata on 4 czerwca 2011

Wielkimi krokami zbliża się Wielkanoc i jak co roku mam ogromny dylemat. Jest to dla mnie święto wiosny, ogromnej radości, którą daje obserwowanie odradzającej się przyrody i nowego życia. Chciałabym, by Wielkanoc była wyjątkowa, piękna i bardzo rodzinna. Jest jednak pewne ale…

Większość ozdób wielkanocnych, dostępnych w popularnych sklepach, jest moim zdaniem, zbyt kolorowa i wybaczcie za szczerość, ich estetyka balansuje na granicy kiczu i jarmarczności. Rozumiem jednocześnie, że każdy inaczej pojmuje estetykę wiosennej radości, ale ta ilość kolorów, kwiatków, pasków i piórek mających świadczyć o ludycznych korzeniach tego święta, jest dla mnie dość trudna do zaakceptowania.

Chcę więc dziś zaproponować trochę inny pomysł, na zaaranżowanie przestrzeni wokół wielkanocnego stołu, w większości bazujący na kompozycjach roślinnych. Jestem niemal pewna, że każdy, kto odwiedzi wasz dom będzie oczarowany nietypowymi dekoracjami.

Wiele roślin cebulowych takich jak hiacynty, tulipany, żonkile czy nawet przebiśniegi można uprawiać w doniczkach. Nie ma chyba piękniejszej dekoracji wiosennej, niż kompozycja z bujnie kwitnących wiosennych kwiatów,  w pięknych pojemnikach. Jednokolorowe hiacynty, zasadzone w prostych i eleganckich pojemnikach(np białych doniczkach) i ustawiona na parapecie, stworzą niezwykle efektowną i delikatnie pachnącą, ozdobę okna.


Wiosna bardziej niż jakakolwiek inna pora roku, sprzyja inwencji twórczej, być może to jedyny okres, w którym większość z nas ma ochotę zmieniać coś w swoim otoczeniu. Nie zmarnujmy tej dobrej, wiosennej, twórczej energii, która nas rozsadza i nie obawiajmy się eksperymentować, wymyślając stroiki roślinne. By kwiaty wyglądały ciekawie, czasem wystarczy w kulistym wazonie umieść pęk nierozwiniętych tulipanów lub radośnie żółtych żonkili.

Innym razem, ciekawy efekt może przynieść, połączenie pojedynczych tulipanów lub storczyków z kilkoma nagimi gałązkami brzozy.

Ale Wielkanoc to przede wszystkim świąteczne potrawy. Zyskają właściwą oprawę, jeśli podamy je na pięknej, eleganckiej porcelanie. Uwierzcie mi, nic tak nie podnosi waloru i smaku potraw jak ich sposób podania!


Tego dnia bez wątpienia, najważniejszą potrawą są jajka- symbolizujące odradzające się życie. Pozornie zwyczajna, codzienna potrawa nabierze odświętnego charakteru podana w tak pięknej porcelanie.

Tradycyjne baby i mazurki z pewnością zostaną zauważone a stół będzie wyglądał jeszcze bardziej efektownie, jeśli wyeksponujemy je na pięknej paterze, która sama w sobie jest małym dziełem sztuki.

Jeśli nie czujemy się zbyt pewnie w operowaniu kolorem, bazę naszej aranżacji stołu może stanowić piękna, ale prosta i najlepiej w neutralnym kolorze bieli czy kości słoniowej – porcelana. Taka daje nam możliwość eksperymentowania, bez lęku, ze któryś z elementów kompozycji- kolorowe dania, ozdoby czy kwiaty, nie będzie pasował do całości.

Spróbujmy spojrzeć na stół jak na swego rodzaju obraz i bawmy się uwalniając swą kreatywność na wiosnę.

Artykuł napisany i opublikowany na blogu firmowym Wobeline.pl