Oranżeria przy domu, czyli ogród kwitnący cały rok

by Beata on 21 września 2011

Zimowy ogród

Ogród zimowy, czy jak inni wolą ją nazywać przydomowa oranżeria, jest nie tylko rodzajem przeszklonej przybudówki wypełnionej roślinnością. Współczesne oranżerie mogą pełnić wiele funkcji. Mogą stanowić płynne połączenie domu z ogrodem, mogą stać się rodzajem otwartego przeszklonego salonu lub słonecznej jadalni „pod chmurką”.

Różne funkcje

Jeśli planujemy, by nasz przeszklony pokój był jednocześnie jadalnią czy salonem, lepiej usytuujemy go na północnej ścianie domu, gdzie temperatura i nasłonecznienie zazwyczaj jest umiarkowane. Lokalizacja od strony południowej, najbardziej nasłonecznionej strony domu daje nam największe możliwości na stworzenie prawdziwej oranżerii. Najczęściej jednak, przeszklone pokoje, budowane są na wschodnich lub zachodnich ścianach domów, gdyż tam najłatwiej utrzymać optymalną temperaturę dla ludzi i roślin.

Rzadko zwraca się uwagę, na ekologiczną i ekonomiczną rolę oranżerii. Właściwie zaplanowana i wybudowana przy użyciu odpowiednich materiałów, może gromadzić ciepło dla całego domu i przyczynić się do obniżenia zużycia energii.
Projekt i materiały

Aby oranżeria była estetyczna i funkcjonalna zarazem, musi być szczelna, ciepła i przewiewna. Taki efekt można osiągnąć pod warunkiem wykorzystania do budowy oranżerii wysokiej jakości szyb oraz profili z odpowiednią izolacją termiczną. Projektowanie oranżerii rozpoczynamy od wyboru miejsca, materiałów, z których ma być wykonana, no i oczywiście jej kształtu. Najważniejszą sprawą jest staranne wykonanie szkieletu, czyli konstrukcji ogrodu, która musi być wytrzymała i odporna na odkształcenia. Nowoczesne rozwiązania konstrukcyjne oranżerii, oparte są zarówno na drewnie, PVC, aluminium czy stali. Wielu użytkowników zwraca uwagę na jakość konstrukcji wykonanych z aluminium, które wprawdzie są sztywne i stabilne, jednak odkształcają się pod wpływem zmian temperatury, co w efekcie może prowadzić do rozszczelniania połączeń między ścianą domu a ścianami ogrodu. Do budowy elementów bocznych, wykorzystuje się zarówno PCV jak i aluminium.

Niewątpliwie najważniejszym elementem budowy oranżerii są szyby. Tu należy zwrócić szczególną uwagę na ich termoizolacyjność i odporność na obciążenia np. śnieg.

Warto przypomnieć, że przeszklona powierzchnia domu, jest przez prawo budowlane traktowana jak okno, zatem odległość od granicy działki nie może być mniejsza niż 4 m.

Światło i temperatura
Zarówno dla naszego komfortu jak i dla życia roślin, które planujemy hodować w oranżerii, ważne jest utrzymanie optymalnej temperatury i oświetlenia. Rodzaj ogrzewania, jakie wybierzemy jest już indywidualną sprawą, ale w nowoczesnych szklarniach przydomowych, najczęściej wybierana jest instalacja ogrzewania podłogowego, które zapewnia stałą temperaturę stabilną temperaturę. Wybierając ogrzewanie powinniśmy wziąć pod uwagę upodobania i potrzeby roślin, jakie chcemy hodować, jeśli są to rośliny tropikalne temperatury muszą być oczywiście wyższe. W projekcie oranżerii ważne jest naturalne światło dla roślin, które powinno mieć dostęp z wielu stron, by promienie słoneczne wpadały do środka o każdej porze dnia i roku. Jeśli zaprojektujemy przeszklony dach oranżerii, zagwarantujemy roślinom słońce także od góry.

Koszty oranżerii

Budowa oranżerii to spory wydatek. Średnia cena metra kwadratowego, takiego przeszklonego ogrodu przy domu to 4 tyś zł. Nie zapominajmy też, ze na budowę oranżerii, podobnie jak na budowę czy rozbudowę domu należy uzyskać stosowne zezwolenie pozwolenie budowlane. Na rynku usług bez trudu znajdziemy fachowego wykonawcę, wybierajmy jednak rozważnie i porównujmy nie tylko ceny usług, ale również ich jakość. Dla posiadaczy mniej zasobnego portfela rozwiązaniem są gotowe konstrukcje ogrodów zimowych.

Zamówione i zakupione przez portal www.budujeurzadzam.pl