Wnętrze zaaranżowane światłem

by Beata on 21 września 2011


Co robi światło? Najłatwiej byłoby odpowiedzieć ze świeci, ale wbrew pozorom nie jest to takie proste. Coraz częściej światło jest elementem dekoracji… ba, wręcz aranżacji wnętrza a poza tym- buduje jego nastrój. Przy pomocy światła, można zmienić diametralnie wnętrze. Odpowiedni dobór lamp i lampek, ich mocy i koloru światła jest wiec naprawdę bardzo ważny, zwłaszcza w małych mieszkaniach , w których jeden pokój może pełnić kilka funkcji.

Funkcjonalne światło

Centralne światło nie koniecznie musi być umieszczone w centralnym miejscu pokoju, czyli  po środku sufitu. Jeśli wisząca lampa, ze względów funkcjonalnych, nie musi oświetlać całego pokoju, warto zastanowić się nad powieszeniem jednej lub dwóch lamp, nad stołem czy ławą w kąciku wypoczynkowym. Silniejsze światło pada w tej aranżacji na kącik wypoczynkowy, który staje się wyspą na tle pokoju. Lampę lub lampy umieszczone nad stołem możemy zawiesić dość nisko. Mogą być one umieszczone na różnych wysokościach. Jedna trochę niżej, tuż nad taflą stołu, by oświetlić go gdy będziemy chcieli czytać przy jej świetle książkę lub rozwiązać krzyżówkę. Druga odrobinę wyżej, by dawać rozproszone, stonowane światło, które ciepło oświetla cały pokój.

Światło w  dekoracji

Oświetlenie dekoracyjne, ma podkreślić i wydobyć piękno detali aranżacyjnych wnętrza takich jak obraz, roślinność, rzeźba czy wyjątkowo piękny mebel czy wnęka. Czasem zwykłe przedmioty w odpowiednim oświetleniu nabierają tajemniczości i głębi, innym razem światło samo w sobie jest dekoracją. Do dekoracji detali używa się najczęściej skupionego światła, takie efekty dają świetlówki, czy reflektory halogenowe. Szczególnie interesująco wygląda światło umieszczone wewnątrz oszklonych lub ażurowych mebli, ponieważ jego refleksy rzucają ciekawe cienie. W tym celu stosuje się żarówki halogenowe, które emitują zimne światło i nie nagrzewają oświetlanej powierzchni.

Nastrój budowany światłem

Do wypoczynku potrzebny jest odpowiedni nastrój. Stworzą je klimatyczne lampy stojące przy fotelu, czy małe lampki ustawione na stoliczkach. Najlepiej ustawić je po bokach kanap czy foteli, ponieważ można będzie wtedy przy ich świetle bez trudu zagłębić się w lekturze ulubionego czasopisma. Pamiętajmy przy tym, że światło lampy powinno padać pod innym kątem niż kąt pod jakim patrzymy na książkę inaczej światło będzie odbijało się od stronic. Warto pomyśleć o tym na etapie wyboru lampy, lub wybrać wersję z regulowaną wysokością i kątem padania światła.