Szkło w dekoracji wnętrza

by Beata on 9 grudnia 2011

Villa Glass Studio

Szkło w dekoracji wnętrza

Szkło to niezwykle interesująca substancja, jest twarde i kruche zarazem, łatwo topi się i daje formować w fantastyczne kształty. Jego zdolność do przepuszczania światła sięga 90%, zabarwione lub zmatowione zmienia charakter wnętrza, w którym zostało umieszczone.

Od lat ludzie doceniają jego piękno oraz walory dekoracyjne i użytkowe.

Aż trudno uwierzyć, że podstawowym budulcem tego fantastycznego materiału jest zwykły piasek kwarcowy.

Historia szkła

Historia szkła sięga czasów starożytnego Egiptu i Babilonii, uważa się, że już 3000 lat p.n.e. istniały w tych krajach ośrodki, w których wyrabiano szkło. Na skalę przemysłową jednak zaczęto produkować szkło już w czasach nowożytnych we Włoszech. Wtedy modne stały się na całym świece lustra wytwarzane na wyspie Murano w okolicach Wenecji, stąd ich nazwa lustra weneckie. Na skalę przemysłową szkło produkuje się od początku XX wieku. Dziś w produkcji szkła przodują Rosja USA Japonia, Niemcy, Anglia i Francja.

W Polsce wytwarza się je w hutach w Krośnie, Sandomierzu, Szklarskiej Porębie, Piotrkowie Trybunalskim i Wałbrzychu.

Zastosowanie szkła

Villa Glass Studio

Ze względu na jego zdolność do przepuszczania światła, szkło używane jest powszechnie do produkcji okien. Znajduje też zastosowanie w optyce i elektronice. Ze szkła wykonuje się butelki i inne opakowania szklane, szkło laboratoryjne i szyby samochodowe.

Wykorzystuje się jego właściwości izolacyjne w budownictwie stosując do ocieplania mieszkań i produkcji izolatorów.

Szkło ma również ciekawsze a właściwie należałoby powiedzieć piękniejsze zastosowanie. Wyrabia się z niego wazony, kieliszki szklanki wazy lustra i witraże.
Szkło ma też swój wkład w podbój kosmosu chroni wnętrze statku kosmicznego przed zbytnim nagrzaniem, gdy statek wchodzi w atmosferę.
Szkło w nowoczesnym wnętrzu
Tafle szkła w ostatnich dziesięcioleciach znajdują nietypowe zastosowanie jako dekoracyjne elementy architektury nowoczesnego wnętrza.

Wprawdzie szklane czy lustrzane ściany, to nie nowość, ale wraz z podnoszeniem się standardu życia, ludzie coraz częściej chcą i decydują się na otaczanie, pięknymi i oryginalnymi przedmiotami i elementami wystroju. Szkło ze względu na możliwość barwienia go, piaskowania, wytrawiania i zmatowienia daje tu ogromne możliwości puszczenia wodzy fantazji architektom. Szkło wnosi do wnętrza lekkość, dzieli przestrzeń bez ograniczania jej wielkości a współgrając ze światłem daje dodatkowe efekty dekoracyjne.

Piaskowane go, pozwala na urozmaicenie wyglądu produktów szklanych oraz umieszczenie na nich dowolnych wzorów, co jest wykorzystywane coraz częściej do zdobienia ścian działowych, świetlików, drzwi czy szkła stołowego. Technika ta podnosi wydatnie jego walory dekoracyjne. Dzięki zastosowaniu szkła piaskowanego, jako elementu dekoracji wnętrza, zwykłe przedmioty, stają się niepowtarzalne, subtelne oraz oryginalne.
W ten sposób zdobione są szyby okienne i drzwiowe, blaty stolików i stołów, kabiny prysznicowe, drzwi garderób i szaf ubraniowych oraz nowość na rynku drzwi całe ze szkła, które można zamówić z niepowtarzalnym, indywidualnym wzorem.

Artykuł z serii napisanych i opublikowanych przez portal www.budujeurzadzam.pl