Witraż cudowna iluzja rzeczywistości

by Beata on 28 grudnia 2011

Witraż jest cudowną iluzją, upiększa rzeczywistość, fascynuje zmiennością swego wyglądu w zależności od pory dnia, roku i nasłonecznienia. Gdy światło przenika przez szkło witraża, obraz w nim zawarty wygląda za każdym razem inaczej. Raz jest migotliwy o intensywnych kolorach, innym razem matowy i przygaszony. Ta zmienność sprawia, że witraż jest jak żywy organizm. Jeśli nie możemy zmienić nieciekawego widoku za oknem, możemy stworzyć piękną iluzję rzeczywistości w postaci witrażowego okna.

Moda na witraże

Witraże wielu z nas kojarzą się jedynie z sakralnymi obrazami w oknach kościelnych, ale od pewnego czasu są one szeroko wykorzystywane do dekoracji w mieszkaniach. Po latach fascynacji luksferami, witraż wraca do naszych mieszkań, co zauważamy z wyraźną radością. Poprzednio taki bum przeżyliśmy w okresie secesji. Do dziś w wielu wielkomiejskich kamienicach można spotkać pozostałości po witrażach lub ich fragmenty, pochodzące z przełomu XIX i XX wieku z kompozycjami geometrycznymi czy florystyczno-figuralnymi Współcześnie, wykorzystywany jest jako element dekoracyjny, urozmaicający nie tylko okna wewnętrzne i zewnętrzne w stylowych wnętrzach, witraże wkomponowuje się w drzwi, w ścianki działowe, świetliki czy inne elementy dekoracyjne mieszkania, jak zawieszki w oknach czy kolorowe kompozycje w lampach.

.

Co to jest witraż i jak się go wykonuje?

Witrażowy obraz, to obwiedzione wyraźnym ciemnym konturem, jednolite plamy barwnego szkła, które uwydatnia gra światła. Barwa szkła a co za tym idzie rodzaj światła, padającego na wszystkie przedmioty, wpływa na klimat całego wnętrza, nadaje aurę tajemniczości i magiczności pomieszczeniom. Najwspanialszy jest oczywiście witraż klasyczny, łączony ołowiem. Elementy szklane takiego witrażu wymagają wypalenia, jak malowana ceramika. W witrażach stosuje się szkło przezroczyste i opalizujące. To pierwsze, chociaż barwne wymaga rozproszonego światła. Nie nadaje się, więc na przykład do lamp, ponieważ widać przez nie żarówkę, ale jeśli wstawimy je w okna lub drzwi prowadzące do ogrodu, uzyskamy dodatkowy efekt w postaci gry świateł i ceni o różnych porach dnia. Natomiast w lampach i małych witrażowych zawieszkach stosuje się przeważnie szkło opalizujące. Jest ono nieprzezroczyste, mleczne i ma ciekawą fakturę. Takie szkło odbija światło i nawet bez podświetlenia zachowuje swój własny koloryt. Obecnie jest używane do ozdobnego izolowana pomieszczeń np. w drzwiach łazienkowych czy innych ściankach działowych.

Niestety klasyczny witraż jest niezwykle drogi nic, więc dziwnego, że wielu rzemieślników produkuje jego namiastki. Na szczęście są one równie piękne, co klasyczne witraże, choć może mniej artystyczne. Polecam, więc wybieranie prostych geometrycznych lub futurystycznych wzorów. Godne polecenia dla miłośników witraży są również zawieszki okienne są dekoracyjne i niedrogie.