Antykoncepcja hormonalna u psów i kotów

by Beata on 23 stycznia 2012

Jak bardzo nieskuteczne są naturalne sposoby zapobiegania ciąży u kotek czy suczek, wiedzą tylko ci, którzy niejedną noc spędzili na poszukiwaniu swego ”zakochanego kundla” lub ci, którzy bezskutecznie próbowali zniechęcić zalotników swojej suczki, obficie skropionej zapachowym odstraszaczem. Sytuacje te można zaklasyfikować do kategorii – tragikomicznych, gdyż efektem są niechciane młode, z którymi nie wiadomo, co zrobić. Jeszcze gorzej wygląda sytuacja w przypadku kotek. Koszmarem są, bowiem próby zaśnięcia, przy gardłowych jękach marcującej kotki. Tak więc, w trosce o nasz spokojny sen, warto zastanowić się nad kuracją hormonalną lub sterylizacją czy kastracją naszych pupili.

Antykoncepcja hormonalna
Hormonalne środki antykoncepcyjne służą do opóźnienia lub zahamowania cieczki u suczek czy rui u kotek. Hormony tego rodzaju, można podawać w formie tabletek lub zastrzyków. Stosuje się kilka różnych preparatów, ale za najbezpieczniejszy i najskuteczniejszy uważany jest proligestron. Podaje się go po raz pierwszy, w okresie między rujami, optymalny moment ustala lekarz weterynarii po wcześniejszej analizie przebiegu cyklu suczki czy kotki, następną dawkę podaje się zwierzęciu po trzech miesiącach, kolejną po czterech a następnie regularnie powtarza się dawki, co pięć miesięcy. Leków hormonalnych nie należy stosować u ciężarnych kotek czy suczek, lepiej też nie stosować ich u bardzo młodych samiczek, przed pierwszą cieczką.

Plusy
Bardzo częstym powodem, dla którego właściciele decydują się na antykoncepcję hormonalną, jest chęć pozostawienia sobie możliwość posiadania młodych w przyszłości.
Niewątpliwą zaletą metody farmakologicznej jest wiec jej odwracalność, jednak pamiętajmy, że hormony to preparaty, które nie są całkowicie obojętne dla zdrowia. Zaletą tej metody jest też prostota samego zabiegu i jego nie inwazyjność. Poza tym wart podkreślić dość szybki efekt, w postaci niemal natychmiastowego zatrzymania krwawienia u suczki czy marcowania u kotek i brak zainteresowania ze strony wielbicieli. W przypadku niektórych ras chemiczna kastracja może prowadzić do obniżenia poziomu agresji, a inne osobniki pod wpływem zwłaszcza zbyt dużych dawek mogą być ospałe.
i minusy
Minusem tej metody jest konieczność wręcz aptecznej systematyczności. Jeśli zdecydujemy się na ten sposób antykoncepcji, musimy pamiętać o terminach podawania dawek z dokładnością do jednego dnia, w innym przypadku metoda jest całkowicie nieskuteczna. Przy jej długotrwałym stosowaniu mogą też wystąpić zaburzenia hormonalne. Najczęstszym objawem, podobnie jak przy innych rodzajach antykoncepcji, jest skłonność do tycia. Tu wystarczy stosować niskokaloryczne karmy przeznaczone dla zwierząt kastrowanych. W miejscu iniekcji może występować przebarwienie sierści lub łysienie. Antykoncepcja hormonalna w skrajnych wypadkach, nieregularnie lub zbyt długo stosowana może doprowadzić też do całkowitego zaniku cieczki lub do ropomacicza -groźnej choroby układu rozrodczego.