Gotowanie z dzieckiem może być świetną zabawą

by Beata on 2 stycznia 2012

Tak naprawdę nie ma niegrzecznych dzieci, tylko niektóre są tak znudzone, że wymyślają sobie zajęcia, których my nie akceptujemy. Dzieci, zwłaszcza te małe, lubią spędzać czas z rodzicami, lubią wspólną zabawę, pracę, wypady i spacery. Dziecko czuje się ważne i dowartościowane pomagając nam w pracach domowych, a przy okazji wdraża się w nie i uczy odpowiedzialności. Czy myśleliście kiedyś, ze gotowanie z dzieckiem, może być wspaniałą wspólną zabawą? Sprawdźcie naprawdę warto!

Gotowanie jako zabawa edukacyjna?  

Takie wspólne gotowanie może rozwijać zdolności poznawcze dziecka, usprawniać jego umiejętności manualne nie wspominając już o budowaniu więzi emocjonalnej z rodzicami i umacnianiu wiary dziecka we własne siły i możliwości. Korzyści jest, co niemiara, ale…Gotowanie z dzieckiem, jeśli ma być naprawdę fajną zabawą, powinno być dobrze zorganizowane i koniecznie zakończyć się sukcesem. Niepowodzenia mogą je zniechęcić. Wybierajmy proste przepisy kulinarne, najlepiej na dania, które nasze dziecko lubi. Nie zaczynajmy wiec, od pieczenia sernika, ale od prostych ciastek. Ciasto wyrabia się rękoma, jak plastelinę i wycina foremką, co rozwija zdolności manualne młodego kucharza oraz poprawia precyzję jego ruchów. Każde ciastko można ozdobić według własnego gustu i pochwalić się swym dziełem przed rodziną.  

Bezpieczeństwo w kuchni

Ważną sprawą jest oczywiście bezpieczeństwo dziecka i dostosowanie sposobu gotowania do jego możliwości. Jeśli nasz pomocnik jest w wieku przedszkolnym, dla jego bezpieczeństwa używajmy plastikowych noży i miseczek oraz sami obsługujmy urządzenia mechaniczne jak mikser czy blender. Szczególną uwagę zwracajmy na gorący piekarnik Starajmy się każdą czynność wytłumaczyć dziecku spokojnie i nie róbmy problemu z rozsypanej mąki czy rozlanego mleka. Pozwólmy dziecku uczestniczyć w sprzątaniu. Korzyści płynące ze wspólnej pracy przewyższają straty, które powstają w jej trakcie. Jeśli nie nauczymy dziecka wspólnej pracy i pomagania nam nie powinniśmy mieć do niego żalu, że w przyszłości nie zechce nam pomagać. Ze starszymi dziećmi możemy gotować już zupy i bardziej skomplikowane dania.

Przepisy kulinarne dla dzieci

Przed świętami warto upiec z dziećmi ciastka lub pierniki, takie własnoręcznie ozdobione arcydzieła mogą być wyjątkowym prezentem dla dziadków i znajomych czy szczególną ozdobą choinki. Jeśli nasze dziecko jest niejadkiem, wspólnie przygotowane kanapki, na przykład w kształcie kwiatka, domku czy łódki będą mu na pewno smakowały i znikną bez śladu. Możemy razem przygotować pyszną sałatkę owocową czy warzywną, do której pokrojenia wystarczą plastikowe nożyki. Nasz mały pomocnik chętnie pomoże nam lepić pierogi i przygotować do nich farsz. Zabawa w gotowanie jest też dobrym sposobem na przekonanie naszej pociechy do pokarmów nowych i nieakceptowanych, jak pasty rybne czy warzywne, można nimi dekorować krakersy i talerze. Przepisy na ciasta, kanapki czy inne dania, które możemy przygotować z dziećmi znajdziemy bez trudu w książkach lub w Internecie.