Herbatka z kwiatów czarnego bzu

by Beata on 2 stycznia 2012

bez czarny, dziki bez (Sambucus nigra)

Czarny bez, czy jak inni go nazywają dziki bez, jest jedną z najstarszych roślin leczniczych znanych europejskiej medycynie ludowej. Dziś korzystając z metod naukowych, potwierdziliśmy wiele znanych od wieków leczniczych właściwości czarnego bzu.

Napary z kwiatów tej niezwykle ciekawej rośliny, działają rozgrzewająco, napotnie i pomagają odkrztuszać wydzielinę z oskrzeli. Herbatka z kwiatów bzu, jest nie tylko smaczna, ale również bardzo skuteczna przy leczeniu przeziębienia, nieżytów i stanów zapalnych dróg oddechowych a nawet chorób reumatycznych. Mało znanym jest fakt, że napar ten ma wielokrotnie silniejsze działanie lecznicze, niż herbatka lipowa. Kwiaty dzikiego bzu mają właściwości przeciw zapalne i oczyszczające, dlatego naparów od lat używa się jako środka do płukania jamy ustnej i gardła oraz do okładów wspomagających przy leczeniu zapalenia spojówek czy trądziku.

Zbieramy i suszymy kwiaty dzikiego bzu  

Aromatyczne kwiatostany, drobnych kremowo białych kwiatuszków, pojawiają się na krzewach czarnego bzu w czerwcu. Zbieramy je w suche słoneczne dni. Całe baldachy dzikiego bzu powiązane w pęczki, suszymy w suchym przewiewnym pomieszczeniu, w temperaturze pokojowej. Kwiaty po wysuszeniu nie powinny zmienić koloru. Przechowujemy je w zamkniętych słojach.

Składniki naparu:

  • 1 łyżeczka suszu na szklankę wrzątku
  • wrzątek
  • dzbanek lub porcelanowy kubek z przykrywką
  • miód do smaku

Przygotowanie naparu z kwiatów dzikiego bzu.

 

Suszone kwiaty czarnego bzu, w proporcji łyżeczka na szklankę, zalewamy wrzątkiem i pozostawiamy pod przykryciem na 3 do 5 minut. Tak przygotowana herbatka ma miodowy kolor i aromat a smakuje rewelacyjnie właśnie z dodatkiem odrobiny miodu.