Kłopotliwy prezent, czyli jakie zwierzątko wybrać dla dziecka

by Beata on 23 stycznia 2012

Jeśli Twoje dziecko marzy o zwierzątku, warto rozważyć te prośby. Jednak wprowadzenie zwierzątka do domu musi być sprawą dogłębnie przemyślaną. Pamiętajmy, że zwierzęta to czujące istoty, wymagające troskliwej opieki i przyjęcia odpowiedzialności za ich los. Wiążą się z tym regularne i często nie małe wydatki na niezbędne wyposażenie, karmę, zabawki, leczenie czy szczepienia. Dziecko musi wiedzieć, że zwierzę to przyjaciel i domownik, to nie tylko przyjemność, ale również obowiązki.

Piesek- to o puszystym szczeniaczku marzą najczęściej dzieci. Pies to idealny towarzysz zabaw, przyjaciel, którego można kochać i który odwzajemnia się bezwarunkową miłością. Pamiętajmy jednak ze pies to również obowiązki. Przede wszystkim pies szybko wyrasta z wieku szczenięcego i uważajmy by kupując psa dostosować jego wielkość do mieszkania, w którym mamy odtąd żyć razem. Równie ważną sprawą jest charakter psa, który koniecznie musi być dostosowany do zwyczajów reszty domowników. Jeśli jesteśmy domatorami, nie kupujmy dziecku psa rasy wymagającej dużej ilości ruchu i odwrotnie. Psu trzeba poświecić sporo czasu, wyprowadzać na spacer kilka razy dziennie, niezależnie od pogody i naszej ochoty na spacer. Inaczej piesek będzie brudził załatwiając swoje potrzeby fizjologiczne z konieczności w domu. Poza tym pies, któremu nie zapewnimy odpowiedniej dla jego potrzeb ilości ruchu będzie rozrabiał w domu. W sposób odpowiedzialny może się zająć psem dziecko powyżej siódmego roku życia a i tak z pewnością będzie mu potrzebna nasza pomoc.
Rybki
To wyjątkowo niekłopotliwi współlokatorzy. Obserwowanie ich codziennego życia jest niewątpliwie fascynującym zajęciem dla dzieci i reszty rodziny. Warto też wziąć pod uwagę fakt, że śledzenie rybek uczy dziecko obserwacji, analizy faktów i…. jest uspokajające. Jednak należy się liczyć z tym, że hodowla rybek wiąże się z odpowiednim wyposażeniem akwarium, czyli kosztami i co jakiś czas ze zmianą wody, w czym z pewnością muszą już pomóc dorośli. Rybki nie są zwierzętami, które przyzwyczajają się do nas, nie okazują uczuć i emocji, nie można ich przenosić i przytulać, co ma jak wszystko swoje wady i zalety.

Żółw -Mimo że żółw jest niekłopotliwym domownikiem bardzo trudno nawiązać z nim jakąkolwiek więź. Obserwowanie go z pozycji badacza, tak jak w przypadku rybek może być jednak bardzo interesujące i pouczające. Tego sympatycznego i ślamazarnego zwierzaczka z pewnością polubią szybko wszyscy młodsi i starsi. I co ważne można go bez problemu zabrać wszędzie ze sobą. Nie zapominajmy jednak, że są żółwie wodne i stepowe i każda z tych odmian ma zgoła różne potrzeby.

Kotki to urocze zwierzątka, jednak nie wolno zapominać o ich silnej osobowości. Kot zbyt mocno ściskany czy przytulany wbrew jego woli, może poczuć się zagrożony i drapać. Jednak traktowany odpowiednio jest najlepszym towarzyszem zabaw, wyczuwającym nastrój i intencje właściciela. Zwierzątko to wspaniale odwzajemnia się za dobroć i silnie przywiązuje do człowieka, wbrew potocznym przekonaniom. Koty są inteligentne i mają świetną pamięć. To wspaniałe zwierze, jeśli chcemy nauczyć nasze dziecko szacunku dla potrzeb, zwyczajów i indywidualności drugiej istoty.

Papużki faliste
Szybko się oswajają i dobrze czują wśród ludzi. Najweselsze są w parze lub grupie. Obserwowanie ich zwyczajów, wzajemnych relacji i zachowań jest fascynujące już dla kilkulatka. Oczywiście pielęgnacja i opieka nad ptaszkami spada wówczas na osoby dorosłe. Papużki są mało kłopotliwe, ponieważ mogą zostawać same, gdy my przebywamy poza domem przez wiele godzin. Poradzą sobie pozostawione w domu do dwóch dni, oczywiście musimy zostawić im wówczas zapas wody i pożywienia. Papużki są jednak zwierzątkami, które nie lubią przytulania, źle znoszą straszenie i hałasy. Mogą też być przyczyną alergii.

Króliczek
To sympatyczny i wesoły towarzysz zabaw. Wbrew pozorom króliczki rozpoznają swoich właścicieli, przywiązują się do nich ba- mają nawet swoje preferencje wśród domowników, jednych lubią a innych zaledwie tolerują. Zwierzątka te lubią głaskanie, nie przepadają jednak za nadmiernym przytulaniem i noszeniem. Bezpiecznie czują się najczęściej w jednym pokoju, traktując klatkę jak sypialnię. Mieszkając pod jednym dachem z króliczkiem musimy się liczyć z ewentualnością poprzegryzanych kabli czy nadgryzaniem innych przedmiotów. To, co z pozoru wydaje się być psotą, w rzeczywistości jest koniecznością. Króliki bowiem, jak większość gryzoni mają stale rosnące kły i muszą je ścierać. Tak wiec, jeśli dostarczymy im odpowiednia ilość smacznych gałązek, króliczki przestaną ścierać je na kablach.

Szczur
Jeśli nie mamy złych skojarzeń, oswojony szczur to przyjazne inteligentne zwierzątko, które chętnie się bawi, pozwala brać na ręce i głaskać. Fakt, że reaguje na swoje imię pozwala wysnuć hipotezę, że również przywiązuje się do ludzi. Jest to zwierzątko, które, nie wymaga wyprowadzania na spacer ani zbyt skomplikowanych zabiegów higienicznych. Bez większych problemów, możemy też zabierać je ze sobą w podróż, oczywiście w odpowiedniej klatce.