Koszmar bezsenności

by Beata on 23 stycznia 2012


Zegar tyka a my liczymy mijające w ciemnościach minuty i godziny. Bezsenność. Koszmar nieprzespanych nocy. Jeśli ktoś doświadczył uciążliwości tej dolegliwości, nie będzie zaskoczony, że pozbawienie więźniów snu jest jedną z najbardziej dotkliwych tortur.

Nie tylko ty nie możesz spać w nocy
Jeśli myślicie, że koszmar nieprzespanych nocy dotyczy tylko was, nic bardziej mylnego. Okazuje się, że co drugi mężczyzna i aż, co trzecia kobieta przyznaje się, do problemów ze snem. Panie po 55 roku życia narzekają na nasilanie się kłopotów z zasypianiem i jakością snu. Co ciekawe, u nastolatków występowanie tej dolegliwości jest bardzo rzadkie, natomiast wyraźnie wzrasta u osób po 65 roku życia.
W świetle tych statystyk, zdumiewającym wydaje się fakt, że mimo dużej uciążliwości schorzenia, tylko jedna trzecia osób cierpiących z powodu niedoboru snu, decyduje się skorzystać ze specjalistycznej pomocy. Bezsenność czy problemy z jakością snu, mogą być sygnałem poważniejszych problemów.

Najważniejsze jest zatem, znalezienie przyczyn wywołujących kłopoty ze snem.
To prawda, w większości przypadków przyczyny problemów ze snem, bywają błahe. Winić za nie możemy niehigieniczny tryb życia, brak aktywności ruchowej, złą dietę. Bezsenność mogą wywoływać niektóre używki; zbyt duże ilości wypitej kawy, wypalonych papierosów alkohol czy narkotyki. Inną przyczyną bezsenności może być nadużywanie leków (paradoksalnie mogą to być leki nasenne!), bez których nie potrafimy się obyć. Jeszcze inni, dopatrują się znaczącego wpływu stanu naszej psychiki na jakość snu. Nic dziwnego, ze na bezsenność skarżą się osoby po przejściach, znerwicowane, obarczone problemami czy lękami.
Komputer i pasożyty
Rzadziej zauważamy, że zbyt duża aktywność mózgu, może również wywołać problemy z zaśnięciem lub wpłynąć na jakość snu, stąd złe sny po obejrzeniu strasznego filmu lub problemy z zaśnięciem u dzieci, które wieczorem grają w gry komputerowe. Wszystko to podrażnia system nerwowy i rozregulowuje cały organizm U dzieci, zwłaszcza małych, powodem bezsenności, bardzo często są pasożyty, których występowanie łatwo niestety przeoczyć. Pasożyty mogą wywoływać u zarażonych nie tylko problemy ze snem, ale osłabiają odporność a co za tym idzie cały organizm dziecka.
A co, jeśli przyczyna bezsenności nie jest tak błaha?

Jedna z najnowszych teorii naukowych, niemająca jeszcze potwierdzenia w wynikach badań, wiąże brak witamin z grupy B z bezsennością. Wydaje się ona prawdopodobna, gdyż witaminy te, uczestniczą w wytwarzaniu serotoniny-jednego z neuroprzekaźników odpowiadających za stan układu nerwowego i regulację snu. Niektórzy naukowcy sądzą też, ze niedobory witamin z grupy B mogą mieć znaczący wpływ na występowanie stanów lękowych nerwic i depresji. W świetle tych teorii, bezsenność można by potraktować, jako jeden z sygnałów ostrzegający przed poważniejszymi schorzeniami psychicznymi.
Śmiertelna bezsenność wywołana przez wrogie białka
Bezsenność, jest niejednokrotnie lekceważona nie tylko przez bliskich osoby cierpiącej na nią, ale również przez lekarzy. Chorym radzi się, by więcej przebywali na świeżym powietrzu lub zmęczyli się a ich problemy ze snem zniknie. Przecież istnieją  bardzo poważne schorzenia, których charakterystycznym objawem jest właśnie bezsenność. Przykładem najbardziej drastycznym, może być tu dziedziczna choroba mózgu, nazywana przez lekarzy -śmiertelną dziedziczną bezsennością. Pewien rodzaj białka powoduje u cierpiących na to schorzenie, nieodwracalne zmiany w części mózgu, która odpowiada między innymi za sen. Choroba ta na skutek długotrwałego braku snu prowadzi do wycieńczenia i śmierci.
Najważniejsze jest, by wcześnie wykryć przyczynę i móc w porę wdrożyć odpowiednie leczenie.

Ze statystyk wynika, że przyczyną bezsenności
·    w 35% przypadków, są zaburzenia psychiczne, a wiec różnego rodzaju stany lękowe, depresje i psychozy,
·    w 12% – można mówić o podświadomych ruchach kończyn, które utrudniają sen choroba ta nazywana jest zespołem niespokojnych kończyn,
·    za 12%  przypadków można winić stosowanie przez samych chorych leków, paradoksalnie – także leków nasennych
·    6%  bezsenności stanowią zaburzenia w regularności oddychania, bezdechy i astma
·    w 5-10% winne są zaburzenia rytmu snu i czuwania,
·    4% przyczyn to choroby somatyczne, zmuszające nas  do częstego wstawania w nocy),
·    ułamek procenta stanowi bezsenność idiomatyczna -uwarunkowana genetycznie
·    bezsenność pierwotna czyli ta, której przyczyn nie potrafimy ustalić i, która jest chorobą samą w sobie, to mniej więcej od 15-25% przypadków.

Czym grozi brak snu?
Nieleczona bezsenność wywołuje zaburzenia w funkcjonowaniu całego organizmu, przyczyniając się do rozwój wielu chorób. Niewyspanemu człowiekowi towarzyszy stan permanentnego zmęczenia, braku energii i chęci do życia. Bezsenność wywołuje rozdrażnienie, podatność na stres, kłopoty z koncentracją i pamięcią, wielokrotnie powtarzające się w ciągu dnia bóle głowy i mięśni. Niedobór snu może prowadzić do osłabionej zdolności oceny sytuacji i kłopotów ze skupieniem wzroku.

Jeden z serii artykułów napisanych dla wydawnictwa  Revitum