„Niebezpieczne zboża” James Braly i Ron Hoggan czyli nadwrażliwość na gluten

by Beata on 23 stycznia 2012

Jeśli cierpisz na dolegliwości takie jak osteoporoza, choroba Crohna, artretyzm lub depresja nie podejrzewasz nawet, że za twoje złe samopoczucie mogą być odpowiedzialne….płatki śniadaniowe, które zjadasz na śniadanie. Sensacyjne odkrycie James Braly’a i Rona Hoggan’a winą za te i wiele innych schorzeń obarcza nietolerancję na zboża, a właściwie reakcję alergiczną na białko o nazwie gluten, które wchodzi w ich skład.

Zabójczy chleb…
Opublikowana w książce „Niebezpieczne Zboża” sensacyjna teoria tych dwóch amerykańskich naukowców , zdobywa wielu zwolenników na całym świecie. Twierdzą oni, że schorzenie dotąd uważane za stosunkowo rzadką dolegliwość może być bardziej powszechne niż nam się wydawało. Braly i Hoggan sugerują, że nietolerancja na gluten może dotyczyć aż 2-3% populacji. Z ich badań wynika też, że reakcja organizmu na gluten jest prawdziwą przyczyną wielu zachorowań na raka, chorób autoimmunologicznych, zaburzeń neurologicznych i psychiatrycznych oraz chorób wątroby. Ze statystyk wynika, że kobiety cierpiące na nadwrażliwość na gluten częściej rodzą dzieci autystyczne. Aż trudno w to uwierzyć, że  wyniku diety, która jest powszechna w kulturze europejskiej, diety opartej  na zbożu  i jego przetworach jak chleb, płatki, ciasta, makarony miliony ludzi na świecie choruje na tak poważne choroby.
Czym grozi nietolerancja na gluten?
Jeśli  sięgniesz po naukowe opracowania lub spytasz swego lekarza o chorobę Crohna czy nadwrażliwość na gluten wyjaśni ci, że wiąże się ona z uszkodzeniem ścianek jelit, co prowadzi do trudności z wchłanianiem takich minerałów jak żelazo, wapń i witaminy A i D. Taka sytuacja zwiększa niebezpieczeństwo zachorowania na osteoporozę, anemię oraz wiele innych chorób związanym ze złym wchłanianiem. Dzieci, u których występuje nietolerancja na gluten słabo przybierają na wadze i ogólnie źle się rozwijają.  Skuteczne leczenie, powinno polegać na usunięciu z diety glutenu, zawartego zarówno w życie jak i pszenicy.
Ale skąd mamy wiedzieć, że i nas dotyczy ta choroba??? Najprostszym rozwiązaniem jest wykonanie badań. Test tego rodzaju pozwala oznaczyć istnienie w naszym organizmie nie tylko substancji toksycznych czy alergenów, ale również bakterii, wirusów, grzybów i innych drobnoustrojów zagrażających naszemu zdrowiu!  
Jeśli teoria o niebezpiecznych zbożach potwierdzi się, czeka nas rewolucja medyczna…
Jeśli Braly i Hoggan mają rację, problem jest o wiele poważniejszy, niż wydaje się  to kręgom medycznym. Autorzy książki „Niebezpieczne zboża” uważają oni, że nie należy mówić o celiakii, lecz o „wrażliwości na gluten”. Mało tego,  twierdzą, że  z ich badań wynika, że nawet do 192 chorób począwszy od choroby Addisona, astmy, poprzez zaburzenia produkcji spermy, a na zapaleniach naczyń, artretyzmie i nadczynności tarczycy kończąc jest  „szeroko rozpowszechnionych wśród osób cierpiących na celiakię”, co może sugerować, że nadwrażliwość na gluten może być prawdziwą przyczyną powstawania tych właśnie chorób!
Skuteczne wyleczenie z chronicznych chorób dzięki diecie?

Książka „Niebezpieczne zboża” opisuje wiele przypadków historii chorób osób, które wyleczyły się całkowicie z chronicznych dolegliwości – bólów krzyża, syndromu chronicznego zmęczenia, tocznia – w wyniku wprowadzenia diety bezglutenowej. Niewiarygodne wydaje się, że można wyleczyć się skutecznie i całkowicie nie przy pomocy lekarstw, czy operacji a po prostu wykluczając z diety gluten!


Badania naukowców amerykańskich
Do podobnych wniosków, po przeprowadzeniu osobnych badań, doszedł inny amerykański badacz. Hin w swoim artykule zamieszczonym w British Medical Journal w 1999 roku, pisze… „Brak diagnozy i zła diagnoza celiakii (nadwrażliwości na gluten) jest powszechna w codziennej praktyce lekarskiej i często powoduje niepotrzebną zachorowalność oraz wydłużenie trwania samej choroby”. Również badania przeprowadzone przez Centrum Badań nad celiakią w Baltimore na Uniwersytecie w Maryland potwierdziły odkrycia Hinsa. Przebadano tam  8199 dorosłych osób i dzieci. Połowa z nich cierpiała na symptomy związane z celiakią. Test  potwierdził celiakię u 3 % dzieci i 2,5 % badanych dorosłych.
Jednak dużo bardziej niepokojące wydaje się być to, co odkryli naukowcy w Myryland kiedy testowali pozostałą połowę ludzi,  składającą ze zdrowych, losowo dobranych ochotników. Wykrywalność celiaki w tej grupie wahała się od 1-2% . Jeśli te badania znajdą potwierdzenie, może okazać się, że  1.8 mln dorosłych i 300 000 dzieci ma niezdiagnozowaną nadwrażliwość na gluten i  ludzie ci stanowią ogromną grupę ryzyka, w której może dojść do rozwinięcia rożnego rodzaju chronicznych chorób.

Jeśli badania opisane w książce „Niebezpieczne zboża” znajdą potwierdzenie, a wszystko na to wskazuje, możne okazać się, że czeka nas rewolucja w medycynie. Od nowa trzeba będzie zdefiniować winnych wielu chorób. W dobie postępu technicznego i zatrucia środowiska, które jest nierozłącznie z nim związane nie dziwi już nikogo, że głównymi plagami naszego wieku okazują się alergie. Skoro medycyna tradycyjna jest bezradna wobec tak wielu poważnych chorób może to sugerować, że leczenie idzie w złym kierunku. Jest nieskuteczne bo oparte na złych założeniach.
Jeśli okazałoby się, że wykluczenie z diety glutenu daje 100% wyleczenie? Byłoby to odkrycie na miarę penicyliny!
artykuł zawiera wnioski z badań James Braly’a i Ron Hoggan’a _na podstawie artykułu, który ukazał się w Guardian 17 września 2002

Artykuł zamówiony i opublikowany przez Wydawnictwo Revitum