Zakwaszenie organizmu przyczyną osteoporozy

by Beata on 23 stycznia 2012

osteoporoza, rzeszotowienie kości

Najczęściej ignorujemy i lekceważymy osteoporozę, nie zdając sobie sprawy z jej konsekwencji. Wydaje nam się, że osteoporoza to choroba wieku podeszłego, która nas nie dotyczy, a jeśli już, to w odległej przyszłości, możemy się liczyć z jakimś złamaniem. Jest to błędne wyobrażenie, gdyż dla wielu pacjentów takie złamania nie dość, że są trudne do wyleczenia, to ze statystyk wynika, że 20% pacjentów po 50 roku życia umiera w ciągu roku od złamania szyjki kości udowej. Tylko w Polsce, w wyniku osteoporozy odnotowujemy rocznie 12 tys. złamań szyjki kości udowej. Lekarze niechętnie uświadamiają pacjentom stopień ryzyka związanego z osteoporozą, ponieważ uważają, że nie należy straszyć ludzi chorobą
Kości rosną do 35 roku życia
Gęstość kości kształtuje się w dzieciństwie, osiąga swój maksymalny poziom około 25 a niektórzy twierdzą nawet że około 35 roku życia, by utrzymać się w dobrej kondycji zaledwie przez 10 lat. Po 40 roku życia zarówno u kobiet jak i u mężczyzn, zaczyna się  demineralizacja kości, co jest częścią procesu starzenia się organizmu.
Nieznany winowajca?
Do niedawna uważało się wiec że osteoporoza jest chorobą która dużo częściej występuje u kobiet niż u mężczyzn. Jednak coraz częstsze odnotowywanie przypadków osteoporozy u mężczyzn oraz o dziwo – występowanie tej przypadłości u wyczynowych sportowców, a w szczególności u kolarzy, skłoniło naukowców do szukania innych winowajców, których można obciążyć za powstanie osteoporozy.

Winne są damskie hormony?
Najczęściej za winnego powstaniu osteoporozy wymienia się brak damskiego hormonu –estrogen, bo o nim mowa, jest hormonem, który wpływa na budowę kości, a ściślej mówiąc na osteocyty. Hamuje on aktywność osteoklastów (komórek kościobójczych) i zapobiega, razem z kalcytoniną, nadmiernemu pozyskiwaniu wapnia z substancji kostnej. Po menopauzie organizm produkuje dużo mniej estrogenu i dlatego brak tego hormonu stanowi jedną z głównych przyczyn występowania osteoporozy u kobiet. Podawanie estrogenów wydawałoby się wiec pozornie najprostszą metodą leczenia osteoporozy- Jednak nawet medycyna klasyczna uznała tę terapię za kontrowersyjną, bowiem estrogeny znacznie zwiększają ryzyko zachorowania na raka piersi. Obecnie uważana za najskuteczniejszą, metoda leczenia raka piersi polega na zablokowaniu receptorów estrogenu. W świetle ostatnich zdiagnozowanych przypadków występowania osteoporozy u starszych mężczyzn i wyczynowych sportowców, dyskusyjna również wydaje się rola estrogenu w procesie powstawania osteoporozy.

Wapno jest konieczne dla serca

Czy wiecie, że do prawidłowej pracy serca (i innych mięśni gładkich) nasz organizm potrzebuje wapnia? Jeśli spożywamy go zbyt mało lub nie jest to właściwy rodzaj wapnia ( o czym w dalszej części artykułu) mamy jego niedobory. W takim wypadku organizm sięga do rezerw i zużywa wapno zgromadzone w kościach. Prowadzi to do zrzeszotowienia kości, czyli do osteoporozy. Dzienne zapotrzebowanie organizmu na wapno to 1000-1200 mg, ale spożywając wysoko przetworzoną żywność  dostarczamy go tylko od 300-400 mg. Należy też podkreślić w tym miejscu, że istniejące już odwapnienia kości nie cofną się przez zażywanie tabletek Calcium czy innych preparatów wapniowych co udowodniła praktyka. Podawanie sztucznych preparatów wapnia uważane jest wręcz za szkodliwe.

Witamina ze słońca
Często pomijana lub niedoceniana z punktu widzenia przyczyn osteoporozy jest konieczność dostarczenia organizmowi odpowiedniej dawki witaminy D. Zdumiewającym może wydać się fakt, że ilość wapnia w diecie ma drugorzędne znaczenie  jeśli brakuje w niej witaminy D. Organizm ludzki nie jest bowiem w stanie przyswoić wapnia bez witaminy D a tej zazwyczaj nam brakuje. Dr Michael Holick, autorytet światowej sławy w dziedzinie wpływu witaminy D na zdrowie, twierdzi, że „Niedobór witaminy D to prawdziwa epidemia w Stanach Zjednoczonych i to we wszystkich grupach wiekowych” Witamina D dostarczana jest przez skórę podczas ekspozycji słonecznej. Jednak powszechny w ostatnich latach lęk przed słońcem, pogłębia problem niedoboru witaminy D a przez to i problem absorpcji wapnia przez kości. Unikanie słońca to prosta droga do niedoboru witaminy D i słabych kości.

Kwasy uszkadzają kości

Z najnowszych badań naukowców niemieckich wynika, że 90 % przypadków występowania osteoporozy wywołanych zostało przez acydozę czyli nadmierne zakwaszenie organizmu. Cywilizacja i nasze przyzwyczajenia żywieniowe prowadza do tego, że jemy wysoko przetworzoną żywność, która sprzyja powstawaniu kwasicy. Spożywane produkty mogą być z natury kwasotwórcze lub zasadowe. Dieta w której przeważa nadmiar białka, kasze, makarony i pieczywo zakwasza środowisko- owoce i warzywa działają alkalizująco. Pisze o tym prof. dr med. Lothar Wend w książce „Powrót do zdrowia dzięki redukcji nadmiaru białek”.  Dla zneutralizowania kwasów (np. tych powstających w mięśniach np. sportowców wyczynowych  oraz tych, które wprowadzamy do organizmu z żywością), nasz organizm dysponuje jedynie zasadową rezerwą we krwi. Kiedy jednak i ona okazuje się niewystarczająca, organizm wykorzystuje inną możliwość – wydala kwasy do tkanki łącznej i sięga po rezerwy wapnia z kości. Taka gospodarka powoduje dziurawienie kości. Jak widać, by zapewnić odpowiedni poziom wchłaniania wapnia z diety konieczna jest równowaga kwasowo-zasadowa. Równowaga kwasowo-zasadowa diety, wydaje się mieć kluczowe znaczenie dla powstawania osteoporozy.
Zdaniem Dr. Dawson’a Hughes, prowadzącego badania nad  wpływem równowagi kwasowo-zasadowej na resorpcję wapnia, w dobrze zbilansowanym posiłku obok kaszy, makaronu i mięsa powinna zawsze znaleźć się duża porcja warzyw, by zobojętnić wytwarzane podczas trawienia posiłku kwasy. Dieta przeciwko osteoporozie to nie tylko dieta bogata w produkty mleczne, wapń i witaminę D, ale również warzywa i owoce. Naukowcy ci ostrzegają też, że w środowisku zbyt zakwaszonym wapń zostaje wbudowywany, nie w kości, tylko w warstwy nabłonkowe naczyń krwionośnych, co prowadzi do stwardnienia tętnic albo też do odkładania się wapnia w postaci złogów w tkance łącznej, w mięśniach i w stawach.

Kości to żywa tkanka

Nie zapominajmy, że oprócz właściwej diety i odpowiedniej ilości witaminy D, u podłoża osteoporozy leży też brak ruchu. Kości tak jak mięśnie nieużywane zanikają. Dbajmy wiec o nie bo są podstawą dla naszego ciała!

Podsumowanie
Z najnowszych badań naukowców niemieckich wynika, że przyczyn osteoporozy należy dopatrywać się w źle zbilansowanej diecie, która doprowadza do zakwaszenia organizmu. Nie bez znaczenia jest też fakt notorycznego braku słońca, a co za tym idzie witaminy D, która jest konieczna do tego by organizm właściwie przyswajał wapń. Zbyt duże zakwaszenie organizmu i braki witaminy D w konsekwencji prowadzą do rzeszotowienia kości i wydalania do nich kwasów a wapń przez złą gospodarkę kwasowo-zasadową organizmu osadza się w innych organach ciała. Konieczna okazuje się zmiana naszych dotychczasowych nawyków żywieniowych i wspomaganie nerek w procesie oczyszczania organizmu.

Artykuł zamówiony i opublikowany przez Wydawnictwo Revitum