Antykoncepcja chirurgiczna, czyli kastracja – sterylizacja kotów i psów.

by Beata on 14 lutego 2012

Jak pies z kotem:) fot. kotecki.blox.pl

Najprostszym i najmniej skutecznym, co niestety należy przyznać, sposobem zapobiegania ciąży u psa czy kota, jest metoda naturalna. W przypadku suczki, polega ona na niedopuszczaniu do niej żadnego psa w okresie cieczki. Kotkę trzeba zamknąć w czterech ścianach i pilnować, by nie wymknęła się, przez uchylone chociażby, drzwi czy okna. Nie wykastrowane kocurki, trzymane w mieszkaniu, uznając je za swój teren łowny, znaczą meble i ściany. Te i wiele innych problemów są nieobce właścicielom wielu kotów i psów. Koszmarem są, bowiem próby zaśnięcia, przy gardłowych jękach marcującej kotki, czy nocne pogonie za suczką w okresie cieczki. Tak więc szanując nasz spokojny sen, warto zastanowić się nad kuracją hormonalną lub sterylizacją czy kastracją naszych pupili.

Kastracja

Kastracja to całkowite usunięcie narządów rozrodczych u samiczki lub samca. Sterylizacja natomiast, polega na podcięciu jajowodów lub nasieniowodów, ale pozwala na zachowanie wszystkich cech płciowych osobnika. Obecnie najczęściej stosuje się zabieg kastracji, który przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym. U samic wiąże się on z wygoleniem brzucha, wykonaniem cięcia powłok brzusznych, a następnie usunięciem narządów rozrodczych wraz z macicą. U samców zabieg wygląda o wiele prościej. Jądra usuwane są przez nacięcie worka mosznowego i podwiązanie powrózków nasiennych. Nacięcie goi się w ciągu 3 -5 dni. Zabieg ten wydaje się często okrutny lub zbyt radykalny, jednak jest to najwygodniejszy dla właściciela i przyznać trzeba najskuteczniejszy sposób na zapobieganie niechcianym ciążom.

kociak fot. kotecki.blox.pl

Kiedy wykonać zabieg?

Lekarze weterynarii wykonują te zabiegi rutynowo a niebezpieczeństwo powikłań w ich przypadku jest znikome. W wielu krajach zachodnich sterylizację wykonuje się między 3-6 miesiącem życia mowa wtedy o sterylizacji pediatrycznej. W Polsce w obawie przed zaburzeniami wzrostu oraz znaczącymi zaburzeniami rozwojowymi i hormonalnymi, zaleca się wykonywanie sterylizacji chirurgicznej po zakończeniu dojrzewania płciowego a nawet po pierwszej cieczce.

Plusy

Sterylizacja zmniejsza agresywność u samców i likwiduje problem nieprzyjemnego zapachu związanego ze znaczeniem terenu przez kocurki. Zabieg ten jak twierdzą weterynarze może też w wielu przypadkach przedłużyć życie zwłaszcza samcom, które są bardziej przywiązane do domu. Likwiduje też niebezpieczeństwo wystąpienia raka macicy czy gruczołów mlekowych.

i minusy

Niestety wykastrowane zwierzęta całkowicie tracą osobnicze cechy płciowe i są całkowicie zdane na opiekę właściciela. Puszczone wolno, mowa tu w szczególności o kotach mogą być atakowane przez swych pobratymców, jako osobniki obojnacze. Tak jak w przypadku antykoncepcji farmakologicznej, zwierzęta wykastrowane tyją. Przyrost wagi wynika ze zmian hormonalnych, zachodzących w organizmie, które w dodatku obniżają metabolizm. Apetyt u tych zwierząt może potencjalnie wzrosnąć nawet o 30%, a zaburzenia hormonalne obniżają naturalną aktywność i żywotność zwierząt, co wpływa na niższe zużycie energii- stąd tycie.  Otyłość u kotów i psów może wywoływać cukrzycę czy kulawość. Kolejnym efektem ubocznym antykoncepcji chirurgicznej, jest nietrzymanie moczu, które spowodowane jest zbyt niskim poziomem estrogenów u kastrowanych zwierząt. Zmiany hormonalne, będące wynikiem kastracji, powodują też zmianę pH moczu, co z kolei może prowadzić do kamicy pęcherza moczowego.