Rośliny alternatywą dla hormonów

by Beata on 27 lipca 2012

Nasze babcie dbając o urodę i jej „konserwację” sięgały po naturalne preparaty, pochodzenia organicznego. Dziś możemy naukowo udowodnić, że wiele substancji pochodzenia zwierzęcego czy roślinnego zawiera bioidentyczne hormony o działaniu zbliżonym do tych produkowanych w warunkach laboratoryjnych przez człowieka. Mogą one w znaczącym stopniu złagodzić objawy menopauzy i zapobiegać zagrożeniom, jakie niesie wiek dojrzały.

 

 

 

Dusza i ciało

Duże znaczenie ma nasze nastawienie psychiczne do zjawiska menopauzy i upływu czasu. Kobiety traktujące proces dojrzewania jak coś naturalnego, ze spokojem wchodzą w kolejny etap życia i lepiej znoszą okres pokwitania. Im bardziej nie akceptujemy menopauzy tym gorzej ją znosimy! Nie wolno lekceważyć też konserwującego znaczenia zdrowego, dość aktywnego trybu życia i właściwej diety.

hormony roślinne

Dość spektakularnym przykładem są tu Azjatki, które rzadko uskarżają się na przykre objawy menopauzy. Powodem tego zjawiska mogą być oczywiście różnice kulturowe, ale z badań wynika, że zasadniczy wpływ na ich stan zdrowia mają fitoestrogeny zawarte w ziarnach soi, które wchodzą w skład codziennej diety ludzi żyjących w tym regionie świata. Czym są fitoestrogeny? To dobrze znana i powszechnie występująca w roślinach grupa związków, stymulujących komórki do rozwoju i regeneracji. Co ciekawe związki te mają bardzo podobną budowę do ludzkich hormonów, przez co są łatwo przyswajalne przez nasz organizm i z powodzeniem mogą uzupełniać braki estrogenu. Terapia fitohormonalna jest, więc doskonałą alternatywą dla osób, które nie chcą stosować środków farmakologicznych.

tabletki czy dieta

Hormony roślinne mogą być przyjmowane w postaci preparatów, choć można ich poziom w organizmie uzupełnić, przy pomocy odpowiednio skonstruowanej diety. Większość warzyw i owoców jest ich naturalnym źródłem. Najbogatsza w hormony roślinne jest soja i jej przetwory, ale fitoestrogeny występują tez w grochu, bobie czy fasoli, siemieniu i oleju lnianym, pestkach dyni, słonecznika, migdałach czy brokułach a także w rodzimej kapuście, cebuli i w wielu innych. Wyciągi z roślin bogatych w fitohormony stosowane są w profilaktyce raka piersi i wielu innych schorzeniach.

fot.freepik

Roślinne dopalacze

Medycyna ludowa zna wiele roślin, od wieków stosowanych by dodać ciału energii i poprawić witalność umysłu. Do najbardziej znanych roślin dodających nam energii życiowej i poprawiających pracę całego organizmu należy niewątpliwie herbata. Zawiera ona polifenole należące do grupy najsilniejszych przeciwutleniaczy. Blokują one działanie wolnych rodników, które uszkadzają komórki w całym ciele i mogą być odpowiedzialne za powstawanie nowotworów, chorób serca czy udaru mózgu. Korzeń żeń-szeń – zawiera ginsenozydy, substancje podnoszące poziom energii i wspomagające procesy regeneracji komórek. Medycyna chińska stosuje korzeń arcydzięgla chińskiego(Radix Angelicae sinensis) jako środek regulujący pracę układu hormonalnego kobiet. Z pewnością każdy zakątek świata ma swoje „gwiazdy” medycyny ludowej, które uważane są za eliksir wiecznej młodości i witalności.

Jeden z serii artykułów napisanych na przestrzeni od marca do listopada 2012, dla wydawnictwa SekretZdrowia. Artykuły publikowane są na stronie wydawnictwa oraz ukazują się drukiem w biuletynie informacyjnym dla pacjentów. Biuletyn dostępny jest w wielu Aptekach oraz na stronie SekretZdrowia.pl