Energia pod naszymi stopami

by Alex K. on 19 września 2012

Na całym świecie bezustannie poszukuje się nowych możliwości pozyskiwania energii odnawialnej. Jednym z jej najbardziej stabilnych i obiecujących źródeł jest energia geotermalna. Polska pomimo swojej lokalizacji ma całkiem dobre warunki do jej wykorzystania, nawet dla przeciętnego Kowalskiego.

Energia geotermalna w Polsce

Wykorzystywanie energii geotermalnej nie jest nowością w Polsce. Przykładami są udane projekty w Uniejowie i Mszczonowie. Istnieją tam ciepłownie, które prawie przez cały rok wykorzystują energię geotermalną do nagrzewania dostarczanej wody i jedynie w okresach największego zapotrzebowania są włączane dodatkowe kotły węglowe. Funkcjonują tam również dość popularne ośrodki balneologiczne czy kąpieliska termalne. Niestety temperatury naszych źródeł nie przekraczają 200 stopni Celsjusza wymaganego do większości elektrowni geotermalnych. Niemniej świetnie nadają się do celów ciepłowniczych.

Domowe rozwiązania

Jednak wykorzystanie energii z ziemi nie jest jedynie dostępne dla wielkich firm. Bardzo ciekawym rozwiązaniem są pompy ciepła wykorzystujące ciepło zawarte tuż poniżej głębokości przemarzania. Nie jest może energia, geotermalną ale jest za to dostępna dla każdego najzwyczajniejszego domu. Do swojego działania potrzebuje energii elektrycznej, dzięki której wymusza transport ciepła. Każdy wykorzystany kilowat energii zostaje zwrócony pięciokrotnie pod postacią ciepła. Dodatkowo poza korzyściami finansowymi, pompy ciepła nie wytwarzają żadnych zanieczyszczeń, dlatego są zaliczane do rozwiązań proekologicznych.