Ogrzewanie podłogowe plusy i minusy

by Beata on 7 listopada 2012

Ogrzewanie podłogowe jest dość modnym ostatnio sposobem ogrzewania mieszkań. W związku z tą modą, narosło wokół niego wiele mitów, warto je skonfrontować z faktami oraz zebrać plusy i minusy, takiego rodzaju ogrzewania pomieszczeń.

Zacznijmy od informacji, w jaki sposób działa takie ogrzewanie. Źródło ciepła, czyli piec, może być gazowy, elektryczny czy tradycyjnie węglowy. Różnica pomiędzy ogrzewaniem tradycyjnym a podłogowym polega na tym, że nagrzewa on wodę, która płynie do rurek zamontowanych pod podłogą a nie do grzejników instalowanych na ścianach. Elementem grzewczym staje się w ten sposób cała powierzchnia podłogi a nie jest nim tylko powierzchnia grzejnika. Instalowanie ogrzewania podłogowego jest, więc rozwiązaniem wygodnym w przypadku nowo budowanych domów w innym przypadku wiąże się z generalnym remontem.

Plusy ogrzewania podłogowego

  • Powszechne jest przekonanie, że ogrzewanie podłogowe jest luksusem. Natomiast z analizy kosztów instalacji takiego rodzaju ogrzewania wynika, że jest on porównywalny z instalacją ogrzewania tradycyjnego składającego się z pieca, kotła centralnego ogrzewania, instalacji doprowadzającej i grzejników.
  • Ogrzewanie podłogowe jest natomiast tańsze w eksploatacji, według niektórych źródeł nawet o 30%. Z czego to wynika? Kaloryfer musimy nagrzać do temperatury 60, 70 stopni po to by wyemitował on wystarczającą do nagrzanie pomieszczenia ilość ciepła. Zupełnie inaczej jest w przypadku ogrzewania podłogowego, nazywanego ogrzewaniem niskotemperaturowym. Powierzchnią grzewczą jest tu cała podłoga a nie powierzchnia kaloryfera. Podłoga przez sam fakt swej powierzchni wystarczy, by była nagrzana do temperatury 22-25 stopni by nagrzać powierzchnię pomieszczenia.
  • Ogrzewanie podłogowe pozwala na osiągnięcie komfortu cieplnego, odczuwanego bardzo indywidualnie, przy niższej nawet o 2 stopnie Celsjusza temperaturze pomieszczenia. Sam fakt stykania się stopami ciepłem podłogi, powoduje odczuwanie komfortu cieplnego w pomieszczeniu
  • Ogrzewanie niskotemperaturowe powoduje zmniejszenie cyrkulacji kurzu w mieszkaniu, nie wysusza nadmiernie powietrza, pozwala na zachowanie stałej średniej temperatury w pomieszczeniach, co jest ważne dla osób szczególnie wrażliwych na wahania temperatur, alergików, dzieci i roślin itd.
  • Powoduje równomierne oddawanie ciepła o tej samej temperaturze przez całą powierzchnię podłogi.
  • Pozwala na zachowanie estetyki pomieszczeń bez konieczności stosowania nieestetycznych grzejników i rurek rozprowadzających.
  • Wyeliminowanie grzejników i rurek rozprowadzających pozwala na bardziej ekonomiczne zagospodarowanie przestrzeni pomieszczenia.
  • niższa temperatura w pomieszczeniach, wpływa na mniejsze straty ciepła przez ściany, wentylację i wszystkie inne,

Minusy ogrzewania podłogowego

  • Konieczność instalowania go pod podłogą wiąże się z tym, że łatwiej jest je założyć w nowopowstającym domu czy mieszkaniu a w przypadku zagospodarowanego pomieszczenia istnieje konieczność zrywania podłogi i generalnego remontu.
  • Fakt, że powierzchnią grzewczą jest podłoga, wpływa na wybór materiału, z którego może być ona wykonana. Generalnie powinien być to materiał o dobrym przewodnictwie cieplnym; płytki kafelki, niektóre rodzaje paneli a nie drewno.

Powierzchni podłogi nie można przykrywać dywanami czy wykładzinami dywanowymi ani zastawiać jej dużej powierzchni meblami. Meble powinny mieć nogi.

Jeden z serii artykułów napisanych dla Grupy e-budownictwo i opublikowany na stronie e-mieszkanie.pl