Potpourri- wspomnienie lata zaklęte w zapachu

by Beata on 12 grudnia 2017

Najlepszym sposobem na zatrzymanie w domu letniego aromatu ogrodowych ziół, jest przygotowanie mieszanki zapachu kolorowych kwiatów i liści, umieszczonej w specjalnym naczyniu. Zimą przy kominku, będzie można wspominać lato zatrzymane w jej zapachu.

 

Pot-pourri, czyli dzban zapachowy to metoda wykonywania aromatycznych mieszanek z suszonych korzeni i ziół, dawniej polegała ona na przesypywaniu ich solą, aby ulegając fermentacji wydzielały mocny zapach. Dziś dzban zapachowy jest dużo łatwiejszy do wykonania, ale za to jego zapach jest mniej trwały.

 

Sztuka wykonywania potpourri przeżywa swój renesans.

W sprzedaży znajdziemy duży wybór gotowych kompozycji kolorystycznych i zapachowych, lecz dużo ciekawiej i zabawniej, jest zrobić je samodzielnie. Kompozycje te mogą być atrakcyjne, nie tylko ze względu na subtelny zapach, ale także piękne kolory i ciekawą fakturę płatków, liści i korzeni, z których zostały wykonane. Dzięki własnoręcznie zebranym i wykonanym mieszankom, możemy całą zimę wspominać lato zaklęte w zapachach natury.

Na mieszankę składają się suszone kwiaty dla aromatu lub koloru, pachnące liście, przyprawy i skórki czy kora oraz utrwalacze. Wiele ziołowych zapachów można kupić jako olejki aromatyczne. Są one bardzo cennym dodatkiem, do nowoczesnych mieszanek zapachowych, choć należy ich używać z umiarem, by nie przytłumiły subtelnego naturalnego aromatu suszonej mieszanki. Składniki naszego potpourri dobierajmy starannie i bez pośpiechu zwracając uwagę na aromat i kolor poszczególnych składników.

 

Kwiaty dla zapachu

W klasycznych w mieszankach zapachowych przeważają kwiaty, najwięcej jest w nich płatków róż i lawendy, bo one najdłużej zachowują zapach. Kwiaty zbiera się przed pełnym rozkwitem i suszy w ciepłym, przewiewnym, lecz ocienionym miejscu, by nie straciły koloru.

Pachnące kwiaty do mieszanek to; goździk, konwalia, rezeda, malwa, róża, fiołek, narcyz, frezja, akacja, hiacynt, jaśmin i lawenda.

Kwiaty dla koloru

Rośliny używane do mieszanek suszy się rozłożone na naciągniętej siatce. Z dużych kwiatów obrywa się płatki a małe lub pąki np róż suszy się w całości, wyglądają pięknie, choć nie zachowują w ten sposób aromatu.

Do mieszanek kolorystycznych nadają się kwiaty; pysznogłówki, nagietka, chabra, maku, bratka, tulipana, stokrotki, nieśmiertelnika czy ostróżki.

Pachnące liście

Liście często pachną mocniej niż kwiaty należy więc odpowiednio dobierać ich proporcje do kompozycji. Liście suszy się w całości a kruszy dopiero przed dodaniem do mieszanki. Mają wtedy silniejszy aromat.

Do mieszanek zapachowych używamy liści; melisy, wawrzynu, werbeny, mięty, paczuli, geranium, rozmarynu, macierzanki, róży rdzawej, lawendy, cytrusów czy dzikich poziomek.

Przyprawy skórki, korzenie trociny z pachnących drzew, nasiona.

Skórki do suszenia powinny być bardzo cienkie bez białego podskórza. Mocny zapach tych dodatków powoduje, że dodajemy ich mało do mieszanek.

Dodatkami tymi mogą być; anyż, cynamon, goździki, imbir, laski wanilii, skórki owoców cytrusowych, tatarak, trociny z drzewa sandałowego.

Utrwalacze

Żadna mieszanka zapachowa nie utrzyma swego aromatu bez utrwalaczy. Większość z nich ma własny zapach, który możemy bez obawy łączyć z innymi. Najpopularniejszym utrwalaczem jest sproszkowane kłącze kosaćca, które wydziela subtelnie fiołkową woń. Zamiast utrwalacza, możemy, co pewien czas do mieszanki zapachowej wlać parę kropli zapachowego olejku aromatycznego.

Seria artykułów napisanych w latach 2010-1012 dla wydawnictwa Login Media, wydawcy Grupy e-budownictwo.pl  opublikowanych na portalu e-mieszkanie.pl